Nikel môže byť obsiahnutý aj v niektorých potravinách (napr. špenát, strukoviny, ovos, orechy, kakao, zvieracie vnútornosti) alebo sa uvoľňovať z varných nádob pri varení, prípadne plechoviek pri skladovaní potravín. Vyskytuje sa aj v niektorej kozmetike alebo v pracích a umývacích prípravkoch.
Kobalt a chróm sa najčastejšie vyskytujú v kovových zliatinách a oba kovy spolu úzko súvisia. Často sa využívajú pri výrobe šperkov, elektronických súčiastok, zubných a ortopedických implantátov. Kobalt môže byť obsiahnutý v náterových farbách, impregnáciách, ale nájdeme ho aj vo farbách na vlasy. Chróm býva bežnou prímesou v cemente.
Niektorí ľudia sú alergickí na viac kovov súčasne.
Príznaky kontaktnej alergie na kovy
Alergia na kovy sa najčastejšie prejavuje ekzémom v mieste kontaktu. Na pokožke sa objavujú červené pupienky alebo pľuzgieriky, ktoré môžu sprevádzať opuchy a mokvanie. V prípade väčšej koncentrácie alergénu sa objavuje zhoršené dýchanie, dýchavičnosť alebo zníženie funkcie pľúc.Ak je nikel obsiahnutý v zubných protézach, korunkách alebo zubných strojčekoch, môže vyvolať zápaly sliznice dutiny ústnej, pocity pálenia, afty a pod. V prípade zvýšeného množstva alergizujúceho kovu v potravinách najčastejšie dochádza k hnačke alebo iným príznakom podráždenia čriev.
Diagnostika
V prípade, že sa pri kontakte s kovom objavia vyššie uvedené príznaky, mali by sme zvážiť návštevu praktického lekára, ktorý nás odošle na vyšetrenie k špecialistovi. Kožný lekár alebo alergiológ vykoná tzv. epikutánny test, keď na pokožku umiestni náplasti s najčastejšími alebo podozrivými alergizujúcimi látkami, aby identifikovali konkrétny kov spôsobujúci alergickú reakciu.Liečba alergia na nikel, chróm alebo kobalt
Kontaktné alergie na kovy nie je v súčasnosti možné vyliečiť, dispozícia zostáva po celý život. Je preto nutné sa úplne vyhýbať alergizujúcim kovom aj potravinám, ktoré ich obsahujú. Stretnúť sa môžeme aj so špeciálnymi testami, ktorými si môžeme overiť, či daný materiál obsahuje nikel.Existuje celý rad alternatív kovových výrobkov, ktoré sú vhodné aj pre alergikov. Šperky môžeme nahradiť výrobkami z chirurgickej ocele, žltého zlata alebo ich ošetriť kvalitným pokovením, ktoré zamedzí kontaktu s alergizujúcim kovom. Na bižutérii či gombíky je možné naniesť tenkú vrstvu bezfarbého laku na nechty, ktorá dočasne zmierni kontakt medzi kovom a pokožkou. Zubné náhrady je možné vyrobiť z keramiky alebo živice.
V prípade, že sa objaví vyrážka, je možné pokožku liečiť lokálne protizápalovými masťami s kortikoidmi. Nepríjemné prejavy alergickej reakcie tlmíme užívaním antihistaminík.