Ako vybrať čističku vzduchu?
Vzduchový výkon čističky a veľkosť miestnosti
Vzduchový výkon ukazuje množstvo vzduchu (udávané v m3), ktorý čistička prefiltruje za 1 hodinu. Čím vyšší vzduchový výkon čistička má, tým väčšiu miestnosť je schopná čistiť alebo tým rýchlejšie bude vzduch čistiť.
Jednoduchý výpočet: Aký veľký výkon čističky potrebujeme pre svoju miestnosť?
Spočítajte si objem vašej miestnosti a toto číslo vynásobte správnym koeficientom podľa toho, komu má čistička slúžiť. Aby čistička dobre plnila svoj účel, mal by jej vzduchový výkon prevyšovať objem miestnosti, v ktorej sa bude používať, a to:
- aspoň 4-krát u alergikov a astmatikov,
- aspoň 2,5-krát u ostatných ľudí.
Pokiaľ budete čističku používať striedavo vo viacerých miestnostiach, potrebný vzduchový výkon vypočítajte podľa objemu tej najväčšej miestnosti.
plocha podlahy v m2 × výška stropu v m × 2,5 (alergik 4) = potrebný vzduchový výkon v m3/h
Z našej ponuky si potom vyberte jednu z čističiek, ktorej maximálny vzduchový výkon bude vyšší ako číslo, ktoré vám vyšlo. Je celkom v poriadku, keď si zvolíte čističku s výkonom podstatne vyšším, ako je potrebný pre vašu miestnosť. Výkonnejšia čistička v menšom priestore pobeží častejšie na nižšie otáčky a tým pádom bude jej prevádzka tichšia a úspornejšia. A naopak, čistička, ktorá bude výkonovo na danú miestnosť slabá, pobeží často na vysoké otáčky, tým pádom bude hlučnejšia a bude spotrebovávať viac elektriny.
Porovnávajte porovnateľné
Údaje o veľkosti miestnosti, ktoré v našom e-shope uvádzame pri všetkých čističkách, sami vypočítavame podľa vyššie uvedeného vzorca. Pôvodné údaje od dodávateľov totiž môžu byť stanovené rôznym spôsobom, čo by znemožnilo objektívne porovnanie výkonnosti modelov. U nás nemôžete naletieť kvôli „prifúknutým“ číslam.
Filtrácia – odstraňovanie nečistôt
Všetky čističky vzduchu ponúkané v e-shope PreAlergikov.sk spĺňajú požiadavky na účinnosť filtrácie – musia zachytiť bezmála 100 percent nečistôt rozptýlených vo vzduchu. Kvalitné čističky vzduchu pracujú na princípe niekoľkostupňovej filtrácie. To znamená, že na proces čistenia prístroj využíva niekoľko rôznych technológií, aby sa dosiahla čo najvyššia účinnosť. Viacstupňová filtrácia zbaví vzduch hrubších nečistôt aj najmenších alergénov a tiež dymu alebo zápachu. Tu je prehľad najčastejšie používaných filtrov a ďalších čistiacich funkcií spolu s nečistotami, ktoré odstraňujú:
- HEPA filter alebo iný filter pevných mikročastíc: odstraňuje mikroskopický prach (z ciest, stavieb a pod.), dym, pele, plesne, zvieracie a roztočové alergény, baktérie
- Uhlíkový filter: odstraňuje jedovaté, dusivé alebo zapáchajúce plyny a výpary (čpavok, ocot a pod.)
- Ionizátor ‒ generátor záporných iónov: urýchľuje usadzovanie pevných nečistôt (prach, alergény) a uľahčuje ich zachytenie na HEPA filtri
- Plazmový ionizátor: priamo vo vzduchu rozkladá vírusy, baktérie, prchavé látky (formaldehyd, benzén, toluén a pod.), spóry plesní, kvasinky, škodlivé smogové plyny
- Fotokatalytický filter: rozkladá vírusy, baktérie, prchavé látky (formaldehyd, benzén, toluén a pod.), spóry plesní, kvasinky, škodlivé smogové plyny
- Studený katalytický filter: rozkladá nebezpečné plyny a prchavé látky (formaldehyd, benzén, toluén a pod.)
- UV lampa: hubí baktérie, vírusy, plesne a kvasinky
Rôzni výrobcovia ponúkajú rôznu zostavu filtrov. V popise každej čističky nájdete, aké konkrétne filtre čistička obsahuje a aké nečistoty odstraňujú. Určite ale neplatí, že čím viac filtračných stupňov čistička ponúka, tým viac nečistôt bude odstraňovať. Všimnite si, že niektoré čistiace funkcie odstraňujú prakticky tie isté nečistoty. Napríklad plazmový ionizátor nahradí (foto)katalytický filter aj UV lampu. V kombinácii s HEPA filtrom a uhlíkovým filtrom odstráni drvivú väčšinu škodlivín.
Hlučnosť čističiek vzduchu
Uvádza sa v decibeloch (dB) a udáva hladinu hluku, ktorej je osoba vystavená pri prevádzke čističky. Čistička s vyšším výkonom môže byť hlučnejšia ako čistička s nižším výkonom, ale nie je to pravidlom. Hlavným zdrojom hlučnosti je ventilátor, ktorého rýchlosť otáčok však ovplyvňujete vy ako používateľ prístroja.
Pri najnižších otáčkach väčšinu čističiek sotva začujete a ani vysoké otáčky nie sú vyslovene nepríjemné.
Tichý režim je dôležitý pre prevádzku čističky v noci. Hlučnosť by v tomto prípade nemala presahovať 30 dB. Čím nižšia, tým lepšie.
Cena filtrov a ich životnosť
Pri nákupe čističky vzduchu by sme sa mali zaujímať, aká je cena filtrov, ktoré je potrebné meniť. Čas výmeny odporúča výrobca, ale závisí predovšetkým od intenzity prevádzky čističky a od stavu znečistenia ovzdušia. Prevádzka čističky so sústavou filtrov nie je vo väčšine prípadov finančne príliš náročná – náklady sa pohybujú rádovo v desiatkach eur ročne.
Obstarávacia cena čističky vzduchu
Cena by nemala byť tým rozhodujúcim kritériom. Cena čističky závisí najmä od vzduchového výkonu a funkcií čističky.
Keďže naše prístroje si kupujú aj chorí ľudia, svoju ponuku sa snažíme stavať na spoľahlivých prístrojoch od renomovaných dodávateľov, teda nie za každú cenu tých najlacnejších na trhu.
Spotreba elektrickej energie
Pre ekonomicky zmýšľajúcich používateľov je dôležité aj to, koľko elektrickej energie čistička spotrebováva. Spoznáte to z príkonu, ktorý sa obvykle udáva pre minimálny a plný výkon. Čističky s automatickým režimom väčšinu dňa pobežia na minimálny výkon, pri ktorom by mali potrebovať iba jednotky wattov.
Často kladené otázky
Prečo si kúpiť čističku vzduchu a s čím pomôže?
Čo vyčistí čistička vzduchu?
Ako dlho a ako často čističku púšťať?
Čítala som, že čistička vzduchu produkuje nebezpečný ozón. Je to pravda?
Kam umiestniť čističku vzduchu?
Keď používam čističku vzduchu, nesmiem vetrať?
Keď sa píše, že čistička zbaví vzduch čiastočiek prachu, znamená to, že už nebudem musieť prach utierať?
Mám si vybrať čističku so zvlhčovačom alebo bez? Čo je účinnejšie?
Mám si vybrať zvlhčovač, čističku vzduchu alebo ionizátor?
Aká je spotreba čističky vzduchu, koľko priemerne žerie?
Musí byť v každej izbe jedna čistička alebo existuje nejaká výkonnejšia rovno pre celý byt?
Našiel som čističe vzduchu, ktoré pracujú na princípe ionizácie vzduchu. Je uvádzané, že sú to veľmi kvalitné čističky. Je to tak?
Nie sú čističky príliš hlučné (pri chode v noci)?
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Napíšte nám na info@proalergiky.cz alebo zavolajte na 541 212 450.
Akým spôsobom a ako často čistiť čističku vzduchu?
Existuje čistička vzduchu s chladením? V nejakej reklame o takomto prístroji hovorili.
V obchodoch môžete naraziť na podobne vyzerajúce ochladzovače vzduchu s doplnkovou funkciou čistenia, ktorá ale obvykle spočíva v obyčajnej ionizácii vzduchu, nie v jeho plnohodnotnom čistení pomocou filtrov. Pokiaľ je pre vás chladenie najdôležitejšou funkciou, zvážte obstaranie klimatizácie. Tú je možné vybaviť filtrami na čistenie vzduchu.