Ako správne vyberať prírodnú farbu na vlasy
Pri výbere uprednostnite overené 100 % prírodné farby na vlasy najlepšie vybavené certifikátom neškodnosti.
Forma prípravku
- Tradičnou formou sú práškové farby, ktoré uvoľňujú farbivo až po zmiešaní s vodou s požadovanou teplotou.
- Moderným variantom sú krémové farby, ktoré obsahujú vopred namiešanú farbiacu zmes. Ich výhodou je rýchlejšia a pohodlnejšia aplikácia.
Kontrola „svojich“ alergénov
Aj keď neobsahujú najčastejší alergén v podobe PPD či iného diamínu, môžete trpieť alergiou na niektorú z prírodných látok využívaných v rastlinných farbách. Dráždivou zložkou môže byť napríklad škorica, niektoré bylinky (harmanček), prírodné aj syntetické indigo alebo prídavné esenciálne oleje a vonné látky.
Pokiaľ sa u vás v minulosti objavila alergická reakcia počas používania prírodnej kozmetiky, je lepšie každý prípravok najprv otestovať. Pre kontrolu znášanlivosti farby na vlasy stačí rozmiešať malé množstvo prípravku vo vode, naniesť na miesto s jemnejšou a citlivejšou pokožkou (ucho, vnútorná strana predlaktia) a počas 48 hodín pozorovať, či sa neobjaví začervenanie, svrbenie alebo iné príznaky alergie.
Výber odtieňa farby podľa typu vlasov
Jemné a svetlé vlasy farbu prijímajú rýchlejšie a intenzívnejšie, čo prináša širšie možnosti voľby finálneho farebného odtieňa. V prípade potreby výrazného stmavenia sa farbí dvojfázovo – najprv svetlou farbou a potom vybranou tmavou. Počítajte teda s nutnosťou obstarania dvoch odtieňov farieb. To isté platí pre vlasy sivé.
Farbenie silnejších a tmavších vlasov je ťažšie a výsledok nemusí vždy okamžite zodpovedať vašej predstave. Očakávajte skôr tónovanie ako radikálnu zmenu odtieňa. Z dôvodu absencie peroxidu nie je možné od prírodných farieb očakávať výraznejšie zosvetlenie vlasov. Napríklad z pôvodnej hnedej farby sa môžete dopracovať k tmavo-hrdzavej alebo vínovo-červenej, nie však k blonďavým odtieňom.
Prírodné prípravky farbia dlhodobo, v závislosti od štruktúry a kvality vašich vlasov. Po prvom farbení môže odtieň strácať na intenzite už po pár umytiach, avšak po opakovanej aplikácii sa farba viac zafixuje. Pre zvýšenie intenzity farby je možné farbenie po niekoľkých dňoch zopakovať bez toho, aby došlo k poškodeniu vlasov. To je veľkou výhodou rastlinných farieb. S každým ďalším farbením bude výsledný odtieň intenzívnejší.
Značka
Každá značka ponúka vo svojom sortimente niekoľko variantov farebných odtieňov.
V našom e-shope ponúkame kvalitné rastlinné farby predovšetkým od overených značiek VOONO, LOGONA a KHADI. Ide o 100 % prírodné farby bez chémie, umelých a konzervačných látok. Spĺňajú najprísnejšie európske požiadavky na prírodnú kozmetiku. Všetky použité suroviny sa pravidelne testujú na prítomnosť pesticídov a ťažkých kovov.
Často kladené otázky
Aká je optimálna frekvencia farbenia vlasov rastlinnými farbami?
Farbiť prírodnými farbami na báze heny môžete každý druhý týždeň. Optimálne je farbenie opakovať každý 4. – 5. týždeň. Keďže ide o šetrné prírodné produkty, častejšie farbenie vlasy nepoškodzuje.
Ako postupovať, keď sa mi vlasy pri farbení stmavia príliš?
Pri ďalších dvoch farbeniach nenanášajte farbu na celú hlavu, ale nafarbite iba odrastené časti. Myslite tiež na to, že sa môže odtieň po farbení pravdepodobne počas nasledujúcich 24 hodín máličko zmeniť.
Je nutné po použití heny umývať vlasy špeciálnou kozmetikou?
Nemusíte si vlasy umývať špeciálne určenou kozmetikou priamo určenou na farbené vlasy henou. Je však dobré myslieť na to, aby šampóny a kondicionéry boli prírodné, najmä bez obsahu silikónov, ktoré narušujú účinok heny.
Je nutné vlasy pred ofarbením umyť?
Vždy je nutné mať dobre umyté vlasy, aby v nich nezostávali nečistoty (zvyšky laku, gélu, kondicionéra atď.), ktoré môžu brániť v správnej pigmentácii.
Som asi alergická na farby na vlasy. Pri farbení ma pekelne svrbí celá hlava. Mám dávať prednosť šetrnejším farbám bez amoniaku?
Hlavným alergénom vo farbách na vlasy nie je amoniak ani peroxid, ale parafenyléndiamín (PPD) alebo iný podobný diamín. Pravdepodobne ste precitlivená na niektorý z nich. Skúste preto používať farby, ktoré ho neobsahujú. Označenie „šetrná“ alebo „prírodná“ bohužiaľ môže byť zavádzajúce, je potrebné si prečítať zloženie prípravku, či neobsahuje žiadny z vašich alergénov.
Sú prírodné farby vhodné aj na sivé vlasy?
Áno, avšak je potrebné počítať s tým, že po ofarbení sivých vlasov prírodnou cestou sa dosiahne svetlejší odtieň zvolenej farby. Čím viac sivých vlasov máte, tým bude výsledná farba svetlejšia. Odporúčame zvoliť metódu tzv. dvojfázového farbenia vlasov, keď po aplikácii dvoch farieb v krátkom intervale podporíte výslednú farebnú intenzitu. Najprv naneste svetlejší odtieň a následne tmavšiu farbu, čím eliminujete nežiaduce farebné posuny.
Vlasy mám farbené bežnou chemickou farbou, ako postupovať pri prechode na prírodnú?
Farba sa vám bude zo začiatku častejšie vymývať. Avšak po niekoľkých farbeniach prírodnými farbami tento problém ustane. Rozstup medzi konvenčným farbením a prírodným farbením by mal byť cca 3 – 4 týždne.
Za ako dlho sa prírodná farba vymyje?
Po prvom farbení sa farba vymyje cca do 4 týždňov. Prírodné farby na báze heny sa ale nevymývajú úplne a opakovaným nanášaním sa zvyšuje ich intenzita.