Infolinka (všedné dni 8.30–15 h)
0233 41 88 38

Zmeniť krajinu

Infolinka (všedné dni 8.30–15 h)
0233 41 88 38

Ako vybrať mobilnú klimatizáciu

Pred zakúpením mobilnej klimatizácie je potrebné určiť si parametre, ktoré by zariadenie malo spĺňať, aby vyhovovalo klimatizovanému priestoru a vašim potrebám. Poradíme vám, na čo sa zamerať pri výbere.
 
Informácie o prevádzke a výhodách týchto zariadení nájdete na začiatku sekcie Mobilná klimatizácia.

Chcete si dobre vybrať? S výberom mobilnej klimatizácie vám odborne poradíme.
1

Klimatizácia alebo chladič vzduchu?

Nasledujúce odporúčania sa týkajú klimatizácií vybavených tepelným výmenníkom s chladivom. V obchodoch však tiež môžete naraziť na ochladzovače vzduchu, niekedy zjednodušene nazývané ako mobilná klimatizácia bez hadice. Tie však pracujú na inom princípe – vzduch ochladzujú pomocou filtra nasiaknutého studenou vodou. Tento spôsob chladenia je menej účinný a dochádza pri ňom k zvlhčeniu vzduchu, čo môže zvyšovať dusnosť miestnosti. („Normálna“ klimatizácia naproti tomu vlhkosť znižuje.)

Ochladzovače sú však tichšie a spotrebujú oveľa menej elektriny ako klimatizácia. Do ochladzovačov je potrebné dopĺňať vodu a tiež ľad alebo chladiace vložky. Hlavným parametrom pre ich výber je vzduchový výkon.
2

Chladiaci výkon a veľkosť miestnosti

Chladiaci výkon klimatizácií sa udáva v dvoch jednotkách, a to v britských termálnych jednotkách (BTU) a kilowattoch (kW). Pokiaľ jeden údaj chýba, môžete si ho z druhého ľahko vypočítať:

1 kW = 3414 BTU

1 BTU = 0,000293 kW

Potrebný chladiaci výkon klimatizácie si určíte podľa veľkosti miestnosti, ktorú chcete klimatizovať. Všeobecne platí, že na 1 m3 miestnosti je potrebný chladiaci výkon zhruba 35 W (0,035 kW):


plocha podlahy v m2 × výška stropu v m × 0,035 = potrebný chladiaci výkon v kW


Za rôznych okolností je vhodné požadovať výkon vyšší alebo naopak nižší:

  • +10% - veľmi slnečná miestnosť, podkrovná miestnosť, nezateplená budova
  • +1,2 kW (4000 BTU) – kuchyňa
  • +0,2 kW (600 BTU) na každú ďalšiu osobu navyše – miestnosti využívané viac ako dvoma osobami
  • –10 % – tienistá miestnosť

Pokiaľ budete klimatizáciu používať striedavo vo viacerých miestnostiach, potrebný výkon vypočítajte podľa objemu tej najväčšej miestnosti.

Pri čoraz väčšom počte klimatizácií môžete naraziť na údaj o minimálnej veľkosti miestnosti. Ten súvisí s použitím ekologickejšieho, ale horľavejšieho chladiva R290. Pokiaľ potrebujete klimatizovať miestnosť menšiu ako cca 14 m2, pred nákupom si tento údaj overte.

3

Vzduchový výkon

Pri klimatizáciách je dobré prihliadať aj na vzduchový výkon prístroja alebo veľkosť prietoku vzduchu. Ten rozhoduje o tom, ako dobre bude klimatizácia rozháňať ochladený vzduch po miestnosti. Udáva sa v metroch kubických (m3) za hodinu.

Prístroje určené do väčších miestností obvykle mávajú nielen vysoký chladiaci výkon, ale aj ten vzduchový, avšak nemusí to byť pravidlom. Niektoré modely majú menší prietok vzduchu, ale zároveň výkonnejší kompresor a lepšie uskutočnený tepelný výmenník. Vyfukujú tak menej vzduchu, zato chladnejšieho.
4

Spôsob odvodu skondenzovanej vody

Pri každej klimatizácii sa počas chladenia a odvlhčovania zráža voda, ktorú prístroj odoberá zo vzduchu. Tú je potrebné nejakým spôsobom z prístroja odvádzať. Najčastejšie sa ponúkajú tieto možnosti:
  1. Voda steká do nádržky, odkiaľ ju treba čas od času vyliať.
  2. Voda sa odparuje a odchádza von spoločne s teplým vzduchom alebo späť do miestnosti s ochladeným vzduchom. Tento spôsob je samozrejme komfortnejší. Vo veľmi vlhkom priestore sa napriek tomu môže stávať, že sa v nádržke malé množstvo vody objaví, pretože sa nestačí celkom odpariť.
5

Výfukové lamely a smer prúdenia vzduchu

Cirkulácia ochladeného vzduchu je veľmi dôležitá. Pokiaľ by boli lamely iba vodorovne, môže pocitová teplota spôsobiť nepríjemný chlad od nôh (chladný vzduch ide dole). Výhodou sú naklápacie lamely, pomocou ktorých si vzduch nasmerujete do požadovaného miesta. Pri niektorých modeloch narazíte na funkciu swing (hojdačka), vďaka ktorej sa lamely samostatne kývajú (natáčajú tam a späť) a vzduch prúdi rovnomernejšie do celej miestnosti.

6

Hlučnosť

V jednom prístroji nachádza ventilátor aj kompresor, ktorý je pri neprenosných splitových klimatizáciách štandardne umiestnený v jednotke mimo budovy práve kvôli hluku. Avšak hlučnosť závisí od výkonu prístroja a ten pri mobilných jednotkách nemusí byť taký vysoký ako pri splitových klimatizáciách. Hladina hluku sa pohybuje okolo 50–70 dB, čo sa ako daň za príjemnú klímu určite oplatí. Hlučnosť do 60 dB by väčšinu ľudí nemala rušiť ani počas spánku.

Väčšinou nie je nutné, aby jednotka chladila na plný výkon a po celý deň úplne bez prestávok. Mobilná klimatizácia vypne chladenie (kompresor) akonáhle dosiahne vami nastavenú teplotu vzduchu. V tej chvíli je o poznanie tichšia.
7

Spotreba elektrickej energie

Klimatizácia patrí medzi veľkých požieračov elektriny. Zásadná z hľadiska výberu klimatizácie by preto mala byť aj jej energetická trieda, na ktorej významne závisia prevádzkové výdavky. V našom e-shope ProAlergiky.cz nájdete len také produkty, ktoré spĺňajú prísne kritériá a boli zaradené aspoň do energetickej triedy A.

Pri výbere vám tiež môžu pomôcť tieto dva údaje:

EER (Energy Efficiency Ratio)

Ide o pomer medzi výkonom klimatizácie a odobranou elektrickou energiou. Hodnota sa pohybuje od 2 do 4. Čím je číslo vyššie, tým efektívnejšie prístroj pracuje a tým viac šetrí energiu.

COP (Coefficient of Performance)

Ide o pomer medzi výkonom tepelného čerpadla a odobranej elektrickej energie. Dá sa povedať, že je týmto údajom vyjadrená účinnosť a efektivita práce tepelného čerpadla. Hodnota sa pohybuje od 2,5 do 4,5. Čím je číslo vyššie, tým efektívnejšie prístroj pracuje a tým viac šetrí energiu.

Prevádzkové náklady môžete významne znížiť aj vy sami, a to vhodným používaním zariadenia. Veľký vplyv má napríklad utesnenie pootvoreného okna, v ktorom je nainštalovaná hadica na odvod horúceho vzduchu. Ani by ste nemali klimatizáciu nastavovať na najvyšší výkon, pokiaľ potrebujete teplotu v miestnosti znížiť len trochu.
8

Odvlhčovanie, vykurovanie a ďalšie funkcie klimatizácií

Prevažná väčšina klimatizácií ponúka aj funkciu odvlhčovania, čo ocenia domácnosti s vlhkosťou nad 60%, pri ktorej hrozí rast plesní. Výkon odvlhčovania sa udáva v litroch za hodinu. Znížením teploty vzduchu počas klimatizovania klesá výkon odvlhčovania. Pokiaľ je vašim problémom nadmerná vlhkosť vzduchu, odporúčame radšej obstaranie odvlhčovača vzduchu.

Niektoré modely sú vybavené funkciou kúrenia. Prístroj tak môže fungovať ako priamotop. Prikurovanie je možné používať v miestnostiach s teplotou nad 10 °C a výsledná teplota bude vyššia o cca 5 °C.

Niektoré modely je možné umiestniť aj do zastrešeného priestoru mimo bytu, napríklad na balkón alebo do zimnej záhrady. Nezaberajú tak miesto v obytnej miestnosti a nerušia svojim hlukom.
9

Filtrácia vzduchu

Mobilné klimatizačné jednotky môžu byť vybavené predfiltrom. Tento filter má za úlohu zachytávať hrubý prach a podobné nečistoty a chrániť tak vnútro jednotky pred znečistením. Tým predlžuje životnosť prístroja. Dá sa čistiť alebo umývať.

Výnimočne sa pri klimatizáciách objavujú aj ďalšie druhy filtrov, napríklad uhlíkový na odstraňovanie pachov. Na čistenie vzduchu je však vhodné používať špecializovaný prístroj - čističku vzduchu. Je energeticky výrazne úspornejšia a vhodná pre celoročnú prevádzku.
10

Druh chladiva

Chladivo je chemická látka, ktorá sa nachádza v uzavretom okruhu klimatizácie a stará sa o prenos tepla a chladu správnym smerom. Moderné chladivá už nepoškodzujú ozónovú vrstvu, ale aj medzi nimi sú rozdiely vo vplyve na životné prostredie a v energetickej účinnosti.
 
Najčastejšie sa môžete stretnúť s druhmi označovanými ako R290 alebo R32, výnimočne potom pri starších modeloch ešte s typom R410A, ktorý je menej šetrný k ozónovej vrstve a menej účinný.

Často kladené otázky

Existuje mobilná klimatizácia bez hadice? Príde mi, že hadica je dosť nepraktická.

Hadica je neoddeliteľnou súčasťou mobilnej klimatizácie. Je totiž nutná na odvod horúceho vzduchu mimo klimatizovanej miestnosti. Akonáhle klimatizáciu nainštalujete a hadicu vyvediete von oknom alebo otvorom v stene, nemáte s hadicou žiadnu prácu. Existujú aj prístroje, ktorým sa hovorí ochladzovače vzduchu a tie hadicu nemajú. Fungujú totiž na inom princípe ako tradičná klimatizácia.

Ako pomôže klimatizácia alergikovi?
Pre ľudí alergických na plesne alebo roztoče môže byť klimatizácia užitočná najmä počas vlhkého leta, pretože ochladením a odvlhčením vzduchu sa v miestnosti zhoršujú podmienky na množenie plesní a roztočov. Klimatizácie vybavené kvalitnou filtráciou potom pomáhajú aj ľuďom precitliveným na peľové a zvieracie alergény. Samotný chladnejší vzduch prináša úľavu pre dýchacie cesty podráždené alergiou.
Aký je rozdiel medzi mobilnou klimatizáciou a odvlhčovačom vzduchu?
Keď si pri klimatizácii odmyslíme všetky možné prídavné funkcie a budeme sa baviť iba o samotnom chladiacom systéme, potom sú si mobilné klimatizácie a odvlhčovače po technickej stránke veľmi podobné. Oba prístroje ochladzujú vzduch, ktorý nimi preteká. Tým z neho odoberajú prebytočnú vlhkosť. Rozdiel je ale v tom, že odvlhčovač vzduch pri vypustení do priestoru opäť ohreje, zatiaľ čo klimatizácia nie. Vďaka tomu môžu klimatizácie so zabudovaným ohrevom fungovať aj ako odvlhčovač vzduchu.
Klimatizácia vraj vysušuje vzduch a môže byť zdrojom plesne. Je tým pádom bezpečná pre astmatikov alebo malé deti?
Pokiaľ nezanedbáte údržbu, nemusíte mať strach z plesní ani iných mikroorganizmov, ktorým by sa mohlo páčiť vo vašej klimatizačnej jednotke. Mobilné klimatizácie sa udržujú pomerne ľahko. Astmatici, ktorým vadí prudké striedanie teploty vzduchu, si v lete musia dávať pozor na podchladené priestory. Klimatizácie skutočne znižujú vlhkosť vzduchu, preto je nutné aj v klimatizovaných priestoroch dodržiavať pitný režim.
Mám astmu a čítala som, že pre mňa klimatizácia nie je vhodná. Bývame ale v podkrovnom byte, tak by sme ju nutne potrebovali. Čo mi odporučíte?
Astmatik by mal venovať zvýšenú pozornosť správnemu používaniu klimatizácie, pretože prudké zmeny teploty alebo vlhkosti vzduchu môžu zhoršovať astmatické problémy. V prvom rade sa snažte, aby vzduch v klimatizovanej miestnosti bol maximálne o 3 až 5 ° C chladnejší, než je vzduch v okolí. Nenechajte klimatizáciu fúkať priamo na seba. Pri dlhšom pobyte v klimatizovaných priestoroch dbajte na prísun tekutín a zvlhčovanie dýchacích ciest, a to napríklad nosovým sprejom na báze morskej vody alebo ešte lepšie inhaláciou minerálnej vody. Ak klimatizujete vzduch doma, pomocou vlhkomera si strážte, aby jeho vlhkosť neklesala pod 40 %. Pre zvýšenie vzdušnej vlhkosti je možné použiť zvlhčovač vzduchu.
Hovorí sa, že klimatizácia nie sú zo zdravotného hľadiska veľmi vhodné. Veľa ľudí má z klimatizácie napríklad angínu. Ako je to?
Klimatizácia je užitočný pomocník, ale musí sa správne prevádzkovať a udržiavať, aby bolo jej používanie úplne bezpečné. Požadovaná teplota vzduchu má byť nastavená tak, aby bola len o zhruba 5 °C nižšia, než je aktuálna teplota vonku. Inak hrozí riziko prechladnutia. Je tiež vhodné kontrolovať vlhkosť vzduchu, aby nebola príliš nízka (pod cca 35 %) a nedochádzalo tak k vysušovaniu slizníc dýchacích ciest. Klimatizačnú jednotku je nutné pravidelne čistiť, aby sa nestala zdrojom baktérií. To, že niečo nie je v poriadku, často spoznáte už podľa zápachu vychádzajúceho z prístroja.

Overené našimi zákazníkmi

Kliknutím na pečať zobrazíte všetky recenzie nášho e-shopu priamo na Heureke

Heureka recenze
  • informácie z webu
Overený zákazník pred 3 dňami
„spokojný, -komunikácia a rýchle dodanie“
  • spokojný
Overený zákazník pred 8 dňami
„Som spokojná. Dala som typy pre iných ľudí. Na Vianoce kúpim aj máme čo má astmu. Čerstvý vzduch pomáha na kľudný spánok. Len pozor na studený vzduch čo z nej vychádza. Nie že ochoriete do rána.“
  • Nočný režim
  • Tichost v noci je ideálna
  • Svieti
  • Pekný dizajn
  • Účinný
  • Svieži vzduch skoro okamžite poznať rozdiel
  • Páči sa mi a funguje zatiaľ ako má
  • Dá sa nastaviť stupeň rýchlosti
Overený zákazník pred 13 dňami