Infolinka (všedné dni 8.30–15 h)
0233 41 88 38

Zmeniť krajinu

Infolinka (všedné dni 8.30–15 h)
0233 41 88 38

Ako vybrať práčku vzduchu

Práčky vzduchu, niekedy nazývané aj ako čističky vzduchu s vodným filtrom, sa líšia predovšetkým výkonom a rôznymi prídavnými funkciami. Pred nákupom si teda ujasnite, čo od práčky očakávate a či je práčka vzduchu naozaj produkt, ktorý potrebujete.

Pretože terminológia predajcov nie je jednotná, vysvetlime si na začiatok, čo ktorý prístroj na úpravu vzduchu vlastne dokáže.

Práčky vzduchu – primárnou funkciou je zvlhčovanie vzduchu (preto ich u nás nájdete zaradené aj v kategórii zvlhčovačov vzduchu). Vďaka vodnému filtru dochádza aj k zachyteniu niektorých nečistôt zo vzduchu. Vzduch je tak nielen zvlhčený, ale aj o niečo čistejší. Kombinované prístroje vybavené HEPA a uhlíkovým filtrom dokážu vzduchu zbaviť aj mikročastíc a zápachu. Čistenie je ale pri tomto prístroji iba čiastočné, nie plnohodnotné ako pri čističke vzduchu.

Zvlhčovače vzduchu – zvlhčujú vzduch, potrebujete ho, pokiaľ máte nízku vlhkosť a čistotu vzduchu neriešite.

Čističky vzduchu – čistia vzduch. Vďaka vysokému výkonu a niekoľkostupňovej filtrácii dokážu efektívne zbaviť vzduch prachu, zápachu, dymu, alergénov a ďalších nečistôt.
Chcete si dobre vybrať? S výberom práčky vzduchu vám odborne poradíme.
1

Zvlhčovací výkon

Hlavnou funkciou práčky vzduchu je zvlhčovanie vzduchu. Na prvom mieste by vás teda malo zaujímať, koľko vlhkosti je schopná do vzduchu dodávať. Zvlhčovací výkon udávame v mililitroch za hodinu. 

Čím vyšší bude mať prístroj zvlhčovací výkon, tým bude zvlhčovanie rýchlejšie a efektívnejšie­. Vysoký zvlhčovací výkon pri práčkach vzduchu nezvyšuje riziko prevlhčovania priestoru ani v malých miestnostiach ‒ technológia prirodzeného odparovania to nedovolí.
2

Odporúčaná veľkosť miestnosti

V popise produktov nájdete tiež údaje výrobcov o veľkosti priestoru, pre ktorý sú práčky vhodné. Tie však môžu byť nadsadené, považujte ich preto za orientačné. Navyše vychádzajú z predpokladu, že miestnosť bude počas prevádzky prístroja tesne uzatvorená. Je teda dobré vybrať prístroj určený do miestností o niečo väčších, ako je tá vaša.
3

Automatická regulácia vlhkosti

Niektoré prístroje sú vybavené hygrostatom, čo je zariadenie, ktoré meria okolitú vlhkosť vzduchu a zapína a vypína zvlhčovanie podľa toho, akú požadovanú vlhkosť si na prístroji nastavíte. 

Avšak ani pri práčke vzduchu bez hygrostatu sa nemusíte báť, že by ste to so zvlhčovaním prehnali. Práčka uvoľní len toľko vlhkosti, koľko je jej schopný vzduch pojať, potom sa voda z diskov prestane odparovať. 
4

Druhy odstraňovaných nečistôt

Práčky vzduchu môžu zo vzduchu odstraňovať niektoré druhy nečistôt.

Kvôli menej výkonnému ventilátoru a obmedzenému priestoru na filtre v tomto ohľade nie sú porovnateľné s čističkami vzduchu.


Pokiaľ však znečistenie vzduchu nie je váš hlavný problém, môžu pre vás byť čistiace funkcie práčky užitočným bonusom. Tu je stručný prehľad najčastejších nečistôt a zároveň funkcií, ktoré tieto nečistoty odstraňujú:
  • HEPA filter: odstraňuje mikroskopický prach (z ciest, stavieb a pod.), dym, pele, plesne, zvieracie a roztočové alergény, baktérie
  • Uhlíkový filter: odstraňuje jedovaté, dusivé alebo zapáchajúce plyny a výpary (čpavok, ocot a pod.)
  • Plazmový ionizátor: priamo vo vzduchu rozkladá vírusy, baktérie, prchavé látky (formaldehyd, benzén, toluén a pod.), spóry plesní, kvasinky, škodlivé smogové plyny

Aj práčka, ktorá neobsahuje žiadny dodatočný filter, je schopná odstraňovať hrubý, najmä domáci prach alebo pele. Tieto nečistoty sa totiž zachytávajú na zvlhčovacích diskoch.

5

Veľkosť nádrže

Čím väčšia nádržka, tým menej často musíte dolievať vodu.

Často kladené otázky

Ako často sa musí do práčky vzduchu nalievať voda?
To záleží predovšetkým na tom, akou veľkou vodnou nádržkou je práčka vybavená. Niektoré prístroje vydržia nepretržite zvlhčovať zhruba 8 hodín (napr. celú noc), iné dlhšie. Pokiaľ práčku viac ako dva dni nezapínate, nenechávajte v nádržke stáť zostávajúcu vodu. Mohli by sa v nej začať množiť baktérie. Po niekoľkodňovej prestávke vodu vždy vymeňte za čistú.
Aká voda sa do práčok vzduchu leje?
Práčky vzduchu sú stavané na obyčajnú vodu z kohútika. Na rozdiel od ultrazvukových zvlhčovačov nie sú tak citlivé na tvrdú vodu, preto nemusia byť ani vybavené zmäkčovacím filtrom. Používanie tvrdej vody ale prirodzene vedie k nutnosti častejšej údržby prístroja (odvápnenie).
Aký je rozdiel medzi práčkou vzduchu a čističkou vzduchu? Nie je to to isté?
Po technickej stránke ide o odlišné produkty s odlišnou funkčnosťou. Práčka vzduchu je vlastne druhom zvlhčovača, ktorý je schopný čiastočne čistiť vzduch. V porovnaní s čističkou vzduchu však ponúka menšiu účinnosť čistenia – odstraňuje iba niektoré druhy nečistôt a trvá jej to dlhšie.
Za ako dlho dokáže práčka vzduch v miestnosti zvlhčiť na požadovanú vlhkosť?
To záleží na niekoľkých veciach. V prvom rade samozrejme na „zvlhčovacom výkone“ prístroja, ktorý by mal zodpovedať veľkosti miestnosti. Veľký vplyv však majú konkrétne podmienky vo vašej domácnosti: Ako suchý je vzduch pred zvlhčovaním? Aké savé sú steny a všetko vybavenie vašej miestnosti? Ako dobre vám tesnia okná a dvere? Ako často miestnosť vetráte? V každom prípade počítajte s tým, že zvýšenie vlhkosti vzduchu na požadovanú úroveň je obvykle otázkou niekoľkých hodín.

Overené našimi zákazníkmi

Kliknutím na pečať zobrazíte všetky recenzie nášho e-shopu priamo na Heureke

Heureka recenze
  • Veľmi rýchle vybavenie pbjednávky.
Overený zákazník pred hodinou
  • Inhalator je vyborny, mnozstvo prislusenstva, dodanie rychle a bezproblemove
Overený zákazník včera
„Rýchly a poskytuje prehľadné informácie“
Overený zákazník pred 5 dňami