Čím sa riadiť pri nákupe protiroztočových povlakov
Porovnanie protiroztočových povlakov podľa materiálu
ProtecSom – 100% bavlna
Bavlnené protiroztočové povlaky sú tým najlepším, čo francúzska firma ProtecSom vyrába. S úspechom sa predávajú v mnohých krajinách sveta. Patentovaná tkacia technológia, schopná vyrobiť protiroztočový povlak plne chrániaci pred alergénmi a pritom pochádzajúci z prírodnej bavlny, sa považuje za prielom v tomto odbore. Povlaky ProtecSom ponúkajú vysokú filtračnú účinnosť pri zachovaní komfortu prírodného materiálu.➕ vysoká účinnosť filtrácie
➕ veľmi dobrá priepustnosť pre vzduch a vodné pary
➕ hladký a poddajný prírodný materiál
➕ nešmykľavý povrch
➕ pri pohybe nešustí
➕ dobre odvádza prebytočné teplo od tela
➕ dlhá životnosť materiálu
➕ možno sušiť v sušičke
➕ zdravotnícka pomôcka (prísnejšia kontrola kvality výroby)
Povlaky nanoSPACE
Český výrobca protiroztočových povlakov a lôžkovín používa pri výrobe trojvrstvový laminát s nanovlákennou membránou uprostred, ktorá dokáže s vysokou účinnosťou zabrániť zhromažďovaniu roztočov a ich alergénov vo výplni lôžkovín. Vonkajšia vrstva povlaku je vyrobená buď z polyesteru, alebo z prírodného bavlneného saténu.a) nanoSPACE Nanobavlna – na povrchu bavlnený satén
➕ nanomembrána zvyšuje účinnosť filtrácie (okrem roztočových alergénov neprepúšťa ani vírusy alebo baktérie)➕ hebký povrch s jemným leskom, ktorý v lete príjemne chladí a v zime naopak zahreje
➕ plní zároveň funkciu obliečok
➕ dobrá priedušnosť
➖ na matrac je dostupné iba prestieradlo, nie plnohodnotný uzatvárací povlak
➖ nižšia odporúčaná teplota prania
➖ nemožno sušiť v sušičke
b) nanoSPACE – na povrchu polyester
➕ nanomembrána zvyšuje účinnosť filtrácie (okrem roztočových alergénov neprepúšťa ani vírusy alebo baktérie)➕ ľahký materiál príjemný na dotyk
➕ dobrá priedušnosť
➕ dobre odvádza teplo od tela
➖ pri pohybe mierne šustia
➖ nižšia odporúčaná teplota prania
➖ nemožno sušiť v sušičke
Pristine – 100% polyester
Americký výrobca produkuje štyri typy materiálu Pristine, ktoré sa líšia najmä druhom používaných polyesterových vlákien a spôsobom tkania. Všetky typy sú kvalitatívne porovnateľné. V Česku je najrozšírenejší materiál Pristine 66457, ktorý je medzi svojimi „súrodencami“ druhý najúčinnejší v nepriepustnosti alergénov a pritom si zachováva uspokojivé mechanické vlastnosti.➕ vysoká účinnosť filtrácie
➕ ľahký materiál
➕ poddajný na omak
➕ možno sušiť v sušičke
➖ pri pohybe mierne šustia
➖ mierne klzký povrch (obliečky sa môžu šmýkať)
➖ o niečo horšie prepúšťajú vzduch (pocit pomaly sa vyfukujúcej periny)
➖ horšie odvádzajú teplo od tela (môže urýchľovať potenie)
Ostatné druhy protiroztočových povlakov
Naraziť môžete ešte na povlaky z netkaných textílií na báze umelých vlákien. Účinnosť proti roztočom majú tiež vysokú, ale používateľský komfort je obvykle o niečo nižší ako pri tkaných povlakoch, napríklad najmä kvôli nižšej priepustnosti pre vodné pary alebo kratšej životnosti.Rozmery povlakov
- Vyberajte vždy taký rozmer povlaku, ktorý bude zhodný s rozmerom matrace, prikrývky či vankúše. Ak presné rozmery v našej ponuke nenájdete, zvoľte si najbližší väčší. To, že bude povlak na lôžku voľnejší, nemá na jeho účinnosť vplyv. Prebytočnú časť látky jednoducho zahnete.
- Keď vhodné väčšie rozmery nenájdete, môžeme pre vás nechať ušiť potrebnú veľkosť na zákazku, a to z bavlneného materiálu ProtecSom. Stačí nám poslať dopyt na info@proalergiky.cz.
- Povlaky nie sú elastické, teda nesmú byť menšie. Prílišné napínanie pri navliekaní a používaní môže spôsobiť zníženie ich účinnosti, a dokonca aj uvoľnenie švov alebo natrhnutie látky.
- Obliečky na matrace majú tvar hranola, aby čo najlepšie kopírovali jej tvar. Je teda potrebné poznať nielen dĺžku a šírku, ale aj výšku matraca.
Vzhled povlakov
Rozdiely v cene
Nové matrace nie sú potrebné
Najviac roztočov sa vyskytuje v matracoch, ktoré sa navyše nedajú prať. Ak si nemôžeme dovoliť celú súpravu povlakov, poradie dôležitosti je nasledujúce:
- matrac
- vankúš
- perina
Často kladené otázky
Aké sú výhody polyesterových povlaky oproti tým bavlneným?
Ako protiroztočové povlaky pomáhajú alergikom na plesne?
Je nutné si zároveň s povlakmi kúpiť aj nové vankúše, periny a matrace?
Máme matrace z Poľska, na ktoré u vás nemôžeme nájsť správnu veľkosť poťahu. Ako máme postupovať? Je možné si objednať ušitie na zákazku? Manžel má veľkú alergiu, inak by sme to neriešili.
Máme nové antialergické vankúše z dutého vlákna. Na čo mi budú povlaky proti roztočom?
Musia sa povlaky prať v nejakých špeciálnych prostriedkoch?
Na internete som čítala, že bavlnené povlaky nie sú dobré, pretože sa z nich práši. Je to pravda?
Na internete som našla povlaky z nanovlákien, ktoré majú otvory medzi vláknami iba 80 nanometrov (0,8 mikrometrov). Znamená to, že sú výrazne účinnejšie proti roztočom než vami ponúkané tkané povlaky, ktoré majú otvory 6 mikrometrov, tzn. 6000 nanometrov, čo je o veľa viac?
Hoci rozdiel vo veľkosti týchto otvorov sa zdá byť obrovský, na filtračné účinnosť povlakov má zanedbateľný vplyv. Zvyčajná veľkosť roztočových alergénov totiž začína na 10 mikrometroch čiže 10 000 nanometroch. Menších čiastočiek sa v posteli vyskytuje veľmi málo, preto „jemnejšie sito“ nie je potreba a môže viesť k horšej priedušnosti látky. Tkané povlaky s otvormi s veľkosťou okolo 6 mikrometrov teda ponúkajú úplne dostatočnú účinnosť.
Píšete, že poťahy ProtecSom sa majú prať dvakrát do roka. Dajú sa prať aj častejšie, napr. keď sú prepotené?
Prečo už nepredávate povlaky značky Pulmanova?
Prečo vaše poťahy odporúčate deťom s atopickým ekzémom? Ekzém je z roztočov?
Som sama s deťmi a nemám akurát na rozhadzovanie. Je nutné kupovať celú súpravu?
Sú povlaky proti roztočom neičím napustené?
Tie bavlnené nie sú určite. Protiroztočové povlaky fungujú bezchemickou, mechanickou cestou. Môžete si ich predstaviť ako jemný filter, ktorý k vám neprepustí mikroskopické alergény vyskytujúce sa vnútri matracov a perín. Niektoré polyesterové povlaky ale môžu byť ošetrené chemickou úpravou zamedzujúcou rastu baktérií a plesní.