Infolinka (všedné dni 8.30–15 h)
0233 41 88 38

Zmeniť krajinu

Infolinka (všedné dni 8.30–15 h)
0233 41 88 38

Ako vybrať správny zvlhčovač vzduchu

Pred zakúpením zvlhčovača vzduchu by sme sa mali zamyslieť nad tým, čo od neho očakávame a kam ho obstarávame.


Mali by sme mať jasno v tom, či nám stačí jednoduchý a lacnejší model, alebo sme náročnejší a chceme, aby zvlhčovač sám sledoval a reguloval vlhkosť v miestnosti podľa našich predstáv, prípadne ponúkal ďalšie funkcie. Tu sú najdôležitejšie kritériá:
Chcete si dobre vybrať? S výberom zvlhčovača vzduchu vám odborne poradíme.
1

Spôsob regulácie vlhkosti

Manuálne zvlhčovače vzduchu

Nie sú schopné sledovať vlhkosť vzduchu v miestnosti, o to sa musíme postarať sami. Potrebujeme mať doma vlhkomer, aby sme mohli vlhkosť sledovať a podľa toho prístroj ručne zapínať alebo vypínať. Dozor nad prístrojom je dôležitý preto, aby nedochádzalo k prevlhčovaniu vzduchu.

Zvlhčovače s automatickou reguláciou vlhkosti

Zvlhčovače vybavené hygrostatom (humidistatom) merajú vlhkosť vzduchu v miestnosti. Je možné pri nich nastaviť požadovanú cieľovú vlhkosť. Zvlhčovač sa potom automaticky zapína a vypína tak, aby predvolenú vlhkosť udržoval. Dnes už sú viac-menej štandardom.
2

Zvlhčovací výkon

Dôležitý parameter, ktorý udáva, koľko pary je maximálne schopný zvlhčovač vytvoriť (v mililitroch za hodinu). Jednoducho povedané, čím vyšší zvlhčovací výkon, tým výkonnejší zvlhčovač.

Potrebný výkon zvlhčovača je možné približne určiť podľa veľkosti miestnosti:
 
Plocha podlahy pri výške stropu 2,5 m Potrebný zvlhčovací výkon 
malé miestnosti do 15 m2
(spálne, detské izby a pod.)
min. 200 ml/h
stredné miestnosti do 30 m2
(obývacie izby)
min. 350 ml/h
veľké miestnosti do 70 m2
(obývacie izby s kuchynským kútom)
min. 550 ml/h
veľmi veľké miestnosti nad 70 m2
(veľké obytné alebo pracovné priestory)    
min. 700 ml/h


Tabuľka zohľadňuje aj priebežný únik zvlhčeného vzduchu, ktorý býva najväčší pri menších miestnostiach. Uvedené hodnoty výkonu platia pre izbovú teplotu okolo 20 °C.

Vždy je istejšie obstarať model s vyšším zvlhčovacím výkonom ‒ nástup účinku bude rýchlejší a prístroj nebude musieť zvlhčovať nepretržite.

Väčšina výrobcov uvádza maximálnu veľkosť miestnosti, na ktorú zvlhčovač vystačí. Ide však iba o kvalifikovaný odhad, podľa ktorého nie je možné zvlhčovače objektívne porovnávať, pretože každý výrobca môže mať inú metódu výpočtu tohto údaja. Navyše nimi uvádzané veľkosti miestnosti bývajú na hornej hranici možností prístroja.
3

Princíp zvlhčovania

a) Ultrazvukové zvlhčovače

Ultrazvukový oscilátor rozbíja vodu na mikrokvapôčky a tvorí tzv. hmlovinu (studenú „paru“), ktorá vychádza komínom zvlhčovača.

➕ rýchly nástup účinku a konštantný zvlhčovací výkon

➕ schopnosť dosiahnuť vyššie percento vlhkosti

➕ nízka hlučnosť

➖ v prípade nesprávneho používania môže pri dlhodobom zvlhčovaní okolie prístroja navlhnúť (hmlovina nesmie prúdiť na drevený nábytok ani podlahu)

➖ pri používaní tvrdej vody sa môže do vzduchu rozprašovať vodný kameň (kvalitné modely obsahujú demineralizačnú patrónu, ktorá vodu zmäkčuje)

Do tohto typu zvlhčovačov nie je vhodná voda zmäkčená ionexom (meničom iónov, do ktorého sa pridáva soľ; často je súčasťou domácej úpravne vody).

b) Zvlhčovače vzduchu so studeným odparovaním

Diskové zvlhčovače vzduchu

Diskové zvlhčovače (práčky vzduchu) obsahujú rotačné disky z plastu, ktoré sa otáčajú vo vode a tým na seba naberajú vodu. Ventilátor v prístroji vytvára prúd vzduchu, ktorý vodu odparuje a rozháňa do miestnosti. Zo zvlhčovača nevychádza para, ale rovno zvlhčený vzduch.

➕ prirodzená vlhkosť

➕ nehrozí prevlhčenie vzduchu

➕ žiadna vlhkosť sa neusadzuje okolo prístroja

➕ žiadne ďalšie náklady na filtre

➕ odstraňovanie niektorých nečistôt zo vzduchu (domáci prach, pele a pod.)

➖ so stúpajúcou vlhkosťou vzduchu klesá výkon✴

➖ vyššia obstarávacia cena

Zvlhčovače vzduchu so zvlhčovacím filtrom

Zvlhčovač obsahuje jednu alebo viac filtračných kaziet alebo valcový knôt, ktoré sú vyrobené z materiálu schopného do seba nasávať vodu. Ventilátor v prístroji vytvára prúd vzduchu, ktorý vodu odparuje a rozháňa do miestnosti. Zo zvlhčovača nevychádza para, ale rovno zvlhčený vzduch.

➕ prirodzená vlhkosť

➕ nehrozí prevlhčenie vzduchu

➕ žiadna vlhkosť sa neusadzuje okolo prístroja

➕ nízka spotreba elektriny

➖ so stúpajúcou vlhkosťou vzduchu klesá výkon✴

➖ nutnosť dokupovať filtre


✴ Čím je aktuálna vlhkosť vzduchu v miestnosti nižšia, tým väčší zvlhčovací výkon prístroj dosahuje. Zvlhčuje iba pri takej vlhkosti, ktorá umožňuje prirodzené odparovanie ďalšej vody, t. j. zhruba do 55 %. Preto nie je možné prístroje so studeným odparovaním porovnávať s ostatnými princípmi zvlhčovania iba podľa zvlhčovacieho výkonu.

c) Zvlhčovače vzduchu na princípe horúcej pary

Pomocou ohrievacieho telieska, ktoré ohrieva vodu na teplotu varu (podobne ako rýchlovarná kanvica), vytvára horúcu paru.

➕ spoľahlivé ničenie prípadných baktérií vo vode

➖ niekedy vyššia hlučnosť ako pri ultrazvuku (bublanie horúcej vody)

➖ vyššia spotreba elektrickej energie

➖ horúca para vychádzajúca z prístroja (pri niektorých modeloch ošetrené ochladzovaním)

➖ pri používaní tvrdej vody náročnejšia údržba (kvalitné modely obsahujú demineralizačnú patrónu, ktorá vodu zmäkčuje)

Pri zvlhčovaní horúcou parou môže dochádzať k miernemu zvyšovaniu teploty v miestnosti.
4

Filter na zmäkčovanie vody

Ultrazvukové a parné zvlhčovače sa ľahko zanášajú vodným kameňom, ktorý komplikuje ich prevádzku. Pokiaľ je u vás tvrdá voda, mali by ste dať prednosť prístroju obsahujúcemu demineralizačnú patrónu (tzv. zmäkčovací filter), ktorá zabraňuje usadzovaniu vodného kameňa.

Pri väčšine modelov je potrebné túto patrónu meniť za novú – v lokalitách s mäkkou vodou aspoň raz ročne, avšak v lokalitách s veľmi tvrdou vodou po niekoľkých týždňoch zvlhčovania. Vopred by sme si mali zistiť, koľko bude stáť a ako dlho nám bude slúžiť.
5

Antibakteriálna ochrana vody

Vo vode dlho stojacej v prístroji sa pri izbovej teplote môžu množiť baktérie, najmä pri menej starostlivej údržbe. Tieto baktérie by sa mohli počas zvlhčovania dostávať do vzduchu, čo nechceme.

Pri zvlhčovačoch na princípe ultrazvuku alebo studeného odparovania je preto vhodné používať antibakteriálne pomôcky, ktoré vodu dezinfikujú a tým prípadnému množeniu baktérií predchádzajú. Najčastejšie používa ionizačná strieborná kocka alebo tyčinka.
6

Antibakteriálna ochrana vody

Čím väčšia nádržka, tým menej často musíme dolievať vodu. Každý liter vody ale váži 1 kg, a tak je dobré prihliadať aj na to, akú hmotnosť budete schopní prenášať.
7

Užitočné funkcie navyše

  • možnosť arómoterapie ‒ priestor na vonný olej
  • nočný režim ‒ zhasnutie displeja, pri zvlhčovačoch so studeným odparovaním aj tichší chod ventilátora
  • prispôsobovanie zvlhčovacieho výkonu teplote vzduchu
  • ohrev hmloviny pri ultrazvukových zvlhčovačoch ‒ zvyšuje účinnosť zvlhčovania, bráni ochladzovaniu vzduchu a pri vyššej teplote ohrevu dokonca predchádza úniku prípadných baktérií z vody do vzduchu
  • ionizácia vzduchu ‒ znižuje prašnosť a osviežuje vzduch
  • režim samočistenia

Často kladené otázky

Aká voda sa vlastne do zvlhčovačov leje?

Väčšina výrobcov žiadny konkrétny druh vody neodporúča. Bežne sa teda zvlhčovače plnia čistou studenou vodou z kohútika. Ak u vás tečie voda tvrdá a prístroj nebude vybavený zmäkčovacím filtrom, zrejme ho budete musieť častejšie čistiť od vodného kameňa. Je taktiež možné používať vodu destilovanú, prevarenú (vychladnutú) alebo z filtračnej kanvice. I to však znamená prácu alebo výdavky navyše. Rozhodnutie je teda na používateľovi.

Voda zmäkčená domácou úpravovňou vody na báze meniča iónov (pridáva sa do neho soľ) nie je vhodná pre ultrazvukové zvlhčovače. Používanie takto upravenej vody môže viesť k tvorbe bieleho prachu počas zvlhčovania.

Ako často sa musí do zvlhčovača dopĺňať voda?
To záleží predovšetkým na tom, akou veľkou vodnou nádržkou je zvlhčovač vybavený. Niektoré prístroje vydržia nepretržito zvlhčovať zhruba 8 hodín (napr. celú noc), iné dlhšie. Ak zvlhčovač viac než dva dni nezapíname, nenechávame v nádržke stáť zvyšnú vodu. Mohli by sa v nej začať množiť baktérie. Po niekoľkodennej prestávke vždy dopĺňame čistú vodu.
Ako dlho zvlhčovaču trvá, než zdvihne vlhkosť v miestnosti na požadovanú úroveň?
To záleží čiastočne od „zvlhčovacieho výkonu“ prístroja, ktorý by mal zodpovedať veľkosti miestnosti. Veľký vplyv však majú konkrétne podmienky vo vašej domácnosti: Aký suchý je vzduch pred zvlhčovaním? Aké nasiakavé sú steny a všetko vybavenie vašej miestnosti? Ako dobre vám tesnia okná a dvere? Ako často miestnosť vetráte? V každom prípade počítajte s tým, že zvýšenie vlhkosti vzduchu na požadovanú úroveň je obvykle otázkou niekoľkých hodín.
Na čo je dobrý zvlhčovač vzduchu?
Suchý vzduch v miestnosti spôsobuje vysúšanie slizníc dýchacích ciest a pokožky, čím dochádza k ich podráždeniu. Zvyšuje sa tak pravdepodobnosť vzniku infekcie dýchacích ciest alebo alergickej reakcie. Suchý vzduch tiež škodí drevenému vybaveniu v miestnostiach a podporuje tvorbu statickej elektriny. Tomu je možné predchádzať, pokiaľ vlhkosť vzduchu v interiéri udržujeme na zdravej hodnote okolo 50 %. S tým nám pomôže zvlhčovač vzduchu, ktorý predstavuje rýchle a účinné riešenie, ako sa suchým vzduchom zatočiť. Zvlhčovač je dobrý všade tam, kde relatívna vlhkosť vzduchu často klesá pod hranicu 40 %.
Ako vybrať správny zvlhčovač vzduchu?
Zvlhčovač vyberajte podľa veľkosti najväčšej miestnosti, kde potrebujete vzduch zvlhčovať, aby bol zaistený dostatočný zvlhčovací výkon. Dôležité je tiež pri výbere zohľadniť technológiu zvlhčovania. Lacnejšie ultrazvukové zvlhčovače zvlhčujú vzduch rýchlejšie, ale sú náchylnejšie na usadzovanie vodného kameňa, preto je potrebná ich pravidelná údržba. Zvlhčovače so studeným odparom zaisťujú prirodzené zvlhčenie vzduchu bez jeho prevlhčovania. Ich výhodou je, že sa vlhkosť neusadzuje okolo prístroja a sú tiež jednoduchšie na údržbu.
Kam umiestniť zvlhčovač vzduchu?
Aby bola zaistená vysoká účinnosť zvlhčovania, prístroj používajte v uzavretej miestnosti. Zvlhčovač umiestnite na vyvýšené miesto, najlepšie do stredu miestnosti, a nechajte okolo neho voľný priestor aspoň pár desiatok centimetrov, aby nebolo bránené pohybu vzduchu. Väčší zvlhčovač môžete umiestniť aj na podlahu.
Je pravda, že diskové zvlhčovače zároveň čistia vzduch?
Je to pravda, ale neznamená to, že by tento typ zvlhčovača vedel plne zastúpiť čističku vzduchu. Rotujúce disky sú naozaj schopné zo vzduchu, ktorý preteká zvlhčovačom, odstraňovať niektoré pevné nečistoty (prach, alergény). Avšak tieto zvlhčovače nedosahujú zďaleka taký vzduchový výkon ako čističky vzduchu, takže vyčistenie vzduchu v miestnosti im zaberie ďaleko viac času. To je problém hlavne pre alergikov, ktorí potrebujú vyčistiť ovzdušie čo najrýchlejšie. Ich hlavným poslaním zostáva zvlhčovanie.
Na čo je na zvlhčovačoch dobrý ionizátor?
Ionizátor, ktorý je zabudovaný do niektorých zvlhčovačov vzduchu (a je súčasťou aj niektorých čističiek vzduchu), obohacuje vzduch o záporné ióny, ktoré spríjemňujú dýchanie a majú viacero pozitívnych účinkov na ľudské zdravie. Tieto ióny taktiež zo vzduchu odstraňujú časť poletujúcich nečistôt – spôsobujú totiž ich zhlukovanie a usadzovanie.
Pre koho je vhodná čistička vzduchu so zvlhčovačom?
Tento kombinovaný prístroj je vhodný, napríklad, do domácností, kde bojujú s nedostatkom priestoru. Čistička vzduchu môže byť podľa potreby v prevádzke po celý rok a zvlhčovač sa zapne iba v období, kedy vlhkosť vzduchu klesne pod 40 %. Bohužiaľ, väčšinou nie je možné zapnúť zvlhčovanie samostatne, musí bežať aj proces čistenia. Na týchto prístrojoch taktiež obvykle nie je možné regulovať intenzitu zvlhčovania. Zvlhčovač je v tomto prípade iba doplnkovou funkciou čističky.
Stačí nám pri alergii kúpiť zvlhčovač vzduchu alebo je nutná čistička?
Každý z týchto prístrojov plní úplne inú funkciu. Čistenie vzduchu od alergénov a ďalších dráždivých nečistôt čističkou je na prvom mieste. Navyše čističku vzduchu sa vo väčšine domácností vyplatí používať po celý rok. Zvlhčovač (až na výnimky vybavené ionizátorom alebo rotujúcim diskom) nemá na čistotu vzduchu žiadny vplyv. Správna vlhkosť vzduchu je dôležitá najmä pre ochrannú funkciu dýchacích ciest. Zvlhčovanie má väčšinou zmysel len v určitých mesiacoch roka, kedy sa vplyvom kúrenia vzduch príliš vysušuje. Čistička vzduchu teda u alergika nájde o niečo väčšie uplatnenie. Ak sa stále nemôžete rozhodnúť, skúste popremýšľať o čističke vybavenej zároveň zvlhčovačom.
Ako spoznať suchý vzduch v byte?
Pri dlhodobom pobyte v miestnosti so suchým vzduchom dochádza k vysušovaniu slizníc dýchacích ciest a pokožky. Pociťujeme nepríjemné príznaky, ako sú ucpaný nos, dráždenie ku kašľu, suchá napätá pokožka, popraskané pery, pálenie očí alebo bolesti hlavy. Tiež dochádza k zvýšeniu prašnosti a výskytu statickej elektriny. Suchý vzduch v byte pomôže najlepšie odhaliť vlhkoměr. Akonáhle sa na ňom nameraná relatívna vlhkosť bude pohybovať pod 40 percentami, považuje sa vzduch za suchý.
Čo spôsobuje suchý vzduch v interiéri?
V zimnom období je najčastejšou príčinou suchého vzduchu intenzívnejšie vykurovanie interiérov centrálnym kúrením, elektrickými priamotopmi alebo krbovými kachľami. Navyše pokiaľ vonku panuje mrazivé počasie, dostáva sa počas vetrania dovnútra veľmi suchý vonkajší vzduch, ktorý vlhkosť ďalej znižuje. Vzduch vysušuje aj používanie riadenej ventilácie s rekuperáciou. Suchému vzduchu sa nevyhneme ani v lete, kedy dochádza k jeho vysušovaniu pri pravidelnom používaní klimatizácie.
Kedy je potrebné vzduch zvlhčovať?
Zvlhčovať vzduch je potrebné vtedy, ak úroveň vzdušnej vlhkosti dlhodobo klesá pod 40 %. Aktuálnu hodnotu vlhkosti najlepšie zistíte pomocou vlhkomeru alebo meteostanice. Vlhkosť vzduchu sa znižuje najmä vo vykurovacej sezóne alebo pri používaní klimatizácie či rekuperácie. Indikátory nízkej vzdušnej vlhkosti v interiéri môžu byť kašeľ, upchatý nos, začervenanie a pálenie očí, suchá pokožka. Tiež často dochádza k zhoršeniu alergickej nádchy a astmy.

Overené našimi zákazníkmi

Kliknutím na pečať zobrazíte všetky recenzie nášho e-shopu priamo na Heureke

Heureka recenze
  • informácie z webu
Overený zákazník pred 3 dňami
„spokojný, -komunikácia a rýchle dodanie“
  • spokojný
Overený zákazník pred 8 dňami
„Som spokojná. Dala som typy pre iných ľudí. Na Vianoce kúpim aj máme čo má astmu. Čerstvý vzduch pomáha na kľudný spánok. Len pozor na studený vzduch čo z nej vychádza. Nie že ochoriete do rána.“
  • Nočný režim
  • Tichost v noci je ideálna
  • Svieti
  • Pekný dizajn
  • Účinný
  • Svieži vzduch skoro okamžite poznať rozdiel
  • Páči sa mi a funguje zatiaľ ako má
  • Dá sa nastaviť stupeň rýchlosti
Overený zákazník pred 13 dňami