V peľovej sezóne je koncentrácia peľu veľmi vysoká aj vnútri budov, alergény peľov sa dovnútra dostávajú otvorenými oknami, prenášame ich aj na oblečení a vo vlasoch.
Peľové alergény sú veľmi ľahké, poletujú vo vzduchu a minimálne sa usadzujú. Čistička vzduchu si práve s týmto druhom nečistôt poradí najlepšie a odstráni takmer 100% peľových zŕn zo vzduchu.
Ako by sme mali čističku vzduchu pre peľového alergika vyberať?
Čističku vzduchu by sme mali vyberať podľa veľkosti miestnosti, v ktorej ju budeme používať. V tomto nám pomôže parameter vzduchový výkon motora, ktorý udáva, koľkokrát za hodinu je schopná čistička vzduchu vzduch v miestnosti prefiltrovať.Všeobecne platí, čím väčšia miestnosť, tým vyšší vzduchový výkon by čistička mala mať.
Ďalším parametrom, podľa ktorého sa môžeme riadiť, je prachový senzor. Nenechajte sa zmiasť pojmom prachový, senzor deteguje znečistenie pevnými časticami, teda aj pele.
Väčšina kvalitných čističiek je vybavená automatickým režimom. To znamená, že vo chvíli, kedy čistička rozpozná znečistenie, sama zapne a režim čistenia prispôsobí aktuálnemu stavu vzduchu v miestnosti.
Niektoré čističky sú taktiež vybavené špeciálnym peľovým režimom (môžete sa stretnúť aj s pojmami striedavý či rytmický režim). Ten spočíva v rýchlom striedaní rýchlosti motora, pri ktorom dochádza k zvýšenej cirkulácii vzduchu, čím víri usadené nečistoty a umožňuje ich dokonalé odstránenie.
Ktorý model pre peľových alergikov konkrétne?
- Inteligentná čistička vzduchu Winix Zero s vysokým vzduchovým výkonom a funkciou PlasmaWave pre dokonalé odstránenie peľových zŕn
- Čistička vzduchu Daikin MC55W s automatickým a peľovým režimom
- Čističky vzduchu Sharp s technológiou Plasmacluster a peľovým režimom
Záverom môžeme konštatovať, že čističky vzduchu účinne odstraňujú pele zo vzduchu a alergikom ich môžeme vrelo odporučiť.