Najčastejšie prejavy alergie na peľ
- Nádcha – sliznica nosa je podráždená alergénmi, čo vedie k svrbeniu, kýchaniu, zvýšenej tvorbe vodnatého hlienu a opuchom zhoršujúcim prechod vzduchu nosom.
- Svrbenie v ústach, krku alebo ušiach.
- Zápal očných spojiviek – spojivky zasiahnuté peľmi začnú svrbieť, sčervenajú a vyvolajú slzenie očí.
- Ekzém – u citlivejších ľudí môže vdychovanie peľov spôsobiť ekzémovú vyrážku v podobe začervenaných svrbivých ložísk, ktoré sa najčastejšie vytvoria na hlave alebo v podkolenných a lakťových jamkách.
- Astma – hvízdanie na prieduškách, problém poriadne sa nadýchnuť, zvýšená tvorba hustého hlienu, pokašliavanie,
- Bolesť hlavy – je spôsobená upchatím nosa.
Všetky tieto príznaky môžu byť sprevádzané spánkovými ťažkosťami a pocitom únavy.
Diagnóza peľovej alergie
Alergiu na peľ potvrdí lekár – alergiológ. Ako bude pravdepodobne vyšetrenie prebiehať?
- Anamnéza – lekár si vás krátko vyspovedá, aby zistil výskyt alergických ťažkostí u vás a vo vašej rodine – aké máte príznaky a kedy sa objavujú, či ste sa už s nejakou alergiou liečili, vaše návyky a prostredie, v ktorom žijete.
- Vyšetrenie dychu - pomocou rôznych prístrojov si overí, ako vám fungujú pľúca a či v nich nie sú zrejmé začiatky alergického zápalu.
- Alergiologický „prick test“ na koži – urobí kožné testy, ktoré pomôžu presnejšie určiť alergény vyvolávajúce vaše ťažkosti. Obvykle sa robia na vnútornej strane predlaktia, kam sa aplikujú kvapky jednotlivých podozrivých alergénov.
- Alergiologický krvný test – na presnejšie stanovenie diagnózy môže tiež použiť vyšetrenie krvi na zvýšenú prítomnosť IgE protilátok a ECP proteínu, ktoré sú dôkazom alergických sklonov organizmu.
Liečba peľovej alergie
Liečba má v súčasnosti tri piliere:
1. Hlavná zásada – odstránenie alergénu
Po stanovení diagnózy a nájdení škodlivého alergénu je prvou úlohou vylúčenie alebo obmedzenie kontaktu s týmto alergénom. Ako sa vyhnúť peľovým alergénom?
S peľmi si veľmi dobre poradia kvalitné čističky vzduchu s účinnou filtráciou
2. Protialergické lieky
Úľavové lieky:
- Antihistaminiká, ktoré blokujú účinok histamínu (látky, ktorá sa uvoľňuje z buniek pri alergickej reakcii) a tým tlmí alergickú reakciu.
- Lieky, ktoré uvoľňujú priedušky zúžené pri astmatických záchvatoch.
Lieky s protizápalovým účinkom pôsobia preventívne a liečia alergický zápal:
- Kortikosteroidy – vo forme inhalačnej majú minimálne nežiaduce účinky, pôsobia miestne a i pri dlhodobej liečbe sa vyznačujú vysokým stupňom bezpečnosti.
- Antileukotriény, ktoré blokujú účinky leukotriénov (látok, ktoré sa pri alergickej reakcii tvoria, a produkujú ich aj bunky zápalu).
- Moderné antihistaminiká s imunomodulačným účinkom.
3. Imunoterapia alergénovými vakcínami
Cieľom je vyvolať stav tolerancie chorého organizmu voči alergénu. Protialergické vakcíny sa oficiálne volajú „špecifická alergénová imunoterapia“. Vakcinácia prebieha 2 až 5 rokov.