Infolinka (všedné dni 8.30–15 h)
0233 41 88 38

Zmeniť krajinu

Infolinka (všedné dni 8.30–15 h)
0233 41 88 38

Fotoalergická a fototoxická dermatitída

Fotosenzibilizujúce látky obsiahnuté v liekoch alebo v niektorých kozmetických prípravkoch môžu zvyšovať citlivosť pokožky na UV svetlo. Keď sa tieto látky dostanú do kontaktu s pokožkou a následne sú vystavené slnečnému žiareniu, môže vzniknúť zápalová reakcia. 
(foto: Freepik)
(foto: Freepik)
Medzi fototoxické lieky radíme antibiotiká, tricyklické antidepresíva, antidiabetiká a diuretiká. Z kožných liečiv problém najčastejšie vyvolávajú tie protizápalové (piroxikam, diklofenac, ketoprofén, hydrokortizón a i.) alebo s obsahom dechtu. Reakciu môžu vyvolávať aj potraviny, najmä bylina ľubovník, citrusové plody, zeler alebo figy. A tiež niektoré vonné oleje.

Na rozdiel od slnečnej alergie hrá pri fototoxickej reakcii veľkú úlohu intenzita UV žiarenia a celkové množstvo fototoxickej látky.

Príznaky alergie

Prejavy sa dajú zjednodušene popísať ako ľahké spálenie od slniečka. V mieste postihnutia sa objavuje začervenanie pokožky, ktoré môžu sprevádzať pľuzgieriky, opuchy, pálenie alebo popraskanie kože. Po pominutí akútnej fázy sa začne koža lúpať a môže pretrvávať výskyt tmavších skvrn na pokožke.

Diagnostika

V prípade, že sa počas užívania lieku objaví na pokožke alergická vyrážka, konzultujeme ďalšie kroky s ošetrujúcim lekárom. Diagnostiku fotoalergickej a fototoxickej dermatitídy vykonáva kožný lekár s využitím špeciálnych testov. Nezabudnite so sebou priniesť všetky užívané lieky, aby lekár mohol ľahšie určiť potenciálne spúšťače alergie.

V prípade, že sa reakcia objavuje po aplikácii kozmetických alebo liečivých krémov alebo mastí, môže dermatológ aplikovať na pokožku náplasť so vzorkou potenciálnych fotosenzibilizátorov. Náplasť je následne vystavená kontrolovanému množstvu UV žiarenia a sleduje sa reakcia pokožky. V prípade, že dráždivú látku nemožno presne určiť, je možné fotosenzitivitu overiť tzv. fototestovaním, kedy je malá oblasť pokožky vystavená kontrolovanému množstvu UV žiarenia. 

Liečba fotoalergickej a fototoxickej dermatitídy

Najlepšou prevenciou je v prípade užívania niektorej z vyššie uvedených fototoxických zlúčenín  obmedziť vystavovanie kože UV žiareniu. Chránime pokožku pred slnečným žiarením častejším nanášaním opaľovacích krémov s vysokým ochranným faktorom či nosením slnečných okuliarov a odevov, ktoré pokožku lepšie ochránia pred slnečnými lúčmi. 

Pri ľahších prejavoch alergie môžeme pokožku upokojiť prikladaním chladivých obkladov na postihnuté miesta. Prebiehajúcu alergickú reakciu tlmíme užívanie antihistaminík alebo predpísaných liekov s nízkym obsahom kortikosteroidov.
 

Súvisiace články

Alergia na penicilín a ďalšie antibiotiká
Alergia na kyselinu acetylsalicylovú alebo aspirín a ďalšie nesteroidné protizápalové lieky

Overené našimi zákazníkmi

Kliknutím na pečať zobrazíte všetky recenzie nášho e-shopu priamo na Heureke

Heureka recenze
  • informácie z webu
Overený zákazník pred 3 dňami
„spokojný, -komunikácia a rýchle dodanie“
  • spokojný
Overený zákazník pred 8 dňami
„Som spokojná. Dala som typy pre iných ľudí. Na Vianoce kúpim aj máme čo má astmu. Čerstvý vzduch pomáha na kľudný spánok. Len pozor na studený vzduch čo z nej vychádza. Nie že ochoriete do rána.“
  • Nočný režim
  • Tichost v noci je ideálna
  • Svieti
  • Pekný dizajn
  • Účinný
  • Svieži vzduch skoro okamžite poznať rozdiel
  • Páči sa mi a funguje zatiaľ ako má
  • Dá sa nastaviť stupeň rýchlosti
Overený zákazník pred 13 dňami