Na rozdiel od slnečnej alergie hrá pri fototoxickej reakcii veľkú úlohu intenzita UV žiarenia a celkové množstvo fototoxickej látky.
Príznaky alergie
Prejavy sa dajú zjednodušene popísať ako ľahké spálenie od slniečka. V mieste postihnutia sa objavuje začervenanie pokožky, ktoré môžu sprevádzať pľuzgieriky, opuchy, pálenie alebo popraskanie kože. Po pominutí akútnej fázy sa začne koža lúpať a môže pretrvávať výskyt tmavších skvrn na pokožke.Diagnostika
V prípade, že sa počas užívania lieku objaví na pokožke alergická vyrážka, konzultujeme ďalšie kroky s ošetrujúcim lekárom. Diagnostiku fotoalergickej a fototoxickej dermatitídy vykonáva kožný lekár s využitím špeciálnych testov. Nezabudnite so sebou priniesť všetky užívané lieky, aby lekár mohol ľahšie určiť potenciálne spúšťače alergie.V prípade, že sa reakcia objavuje po aplikácii kozmetických alebo liečivých krémov alebo mastí, môže dermatológ aplikovať na pokožku náplasť so vzorkou potenciálnych fotosenzibilizátorov. Náplasť je následne vystavená kontrolovanému množstvu UV žiarenia a sleduje sa reakcia pokožky. V prípade, že dráždivú látku nemožno presne určiť, je možné fotosenzitivitu overiť tzv. fototestovaním, kedy je malá oblasť pokožky vystavená kontrolovanému množstvu UV žiarenia.
Liečba fotoalergickej a fototoxickej dermatitídy
Najlepšou prevenciou je v prípade užívania niektorej z vyššie uvedených fototoxických zlúčenín obmedziť vystavovanie kože UV žiareniu. Chránime pokožku pred slnečným žiarením častejším nanášaním opaľovacích krémov s vysokým ochranným faktorom či nosením slnečných okuliarov a odevov, ktoré pokožku lepšie ochránia pred slnečnými lúčmi.Pri ľahších prejavoch alergie môžeme pokožku upokojiť prikladaním chladivých obkladov na postihnuté miesta. Prebiehajúcu alergickú reakciu tlmíme užívanie antihistaminík alebo predpísaných liekov s nízkym obsahom kortikosteroidov.