V bytoch s nami žijú predovšetkým takzvané roztoče domáceho prachu, čo sú drobné živočíchy z radu článkonožcov. Ich veľkosť sa pohybuje okolo 0,3 mm, sú teda pre oko neviditeľné a pozorovateľné iba mikroskopom. V našich zemepisných podmienkach sú najviac rozšírené dva druhy, a to Dermatophagoides pteronyssinus a Dermatophagoides farinae.
Samotné roztoče sú i napriek svojmu strašidelnému vzhľadu pre človeka neškodné. Pokiaľ však nie ste alergici. Hlavným alergénom sú tráviace enzýmy roztočov obsiahnuté v ich výlučkoch. Ich veľkosť sa pohybuje okolo 20 mikrometrov. 1 gram domáceho prachu obsahuje 250 000 týchto fekálnych častíc.
Hlavnými hniezdami roztočov sú postele
Roztočov sú v každom byte desiatky miliónov. Živí sa predovšetkým šupinkami ľudskej kože, ktorých človek stratí denne až 50 miliónov a iným organickým odpadom. Okrem toho sa v teplom (25 %) a vlhkom (nad 55 % RV) prostredí veľmi rýchlo množia.
Preto im v byte najviac vyhovujú spálne, kde ich nájdeme v matracoch, perinách a vankúšoch. Vyskytujú sa aj v sedacích súpravách, šatníkoch a kobercoch. Žijú tiež v miestach, kde sa skladujú potraviny.
Náš tip: Rady, ako množstvo roztočov udržať na minime
V prírode sú nimi osídlené hniezda holubov, sliepok a hlodavcov. Nevyhovuje im studený vzduch a UV žiarenie. Žijú 70 až 120 dní.