Nekontrolované množenie baktérií, zárodkov plesní alebo roztočov v posteliach je niečo, čo mnohým ľuďom spôsobuje husiu kožu. Alergikom a ďalším ľuďom s oslabenou imunitou to navyše môže zhoršovať zdravotný stav. Aké kroky môžete podniknúť, aby ste týmto problémom predišli a mali množstvo „breberiek“ v perinách pod kontrolou?
V posteliach to žije
Baktérie môžu vyvolať infekciu, plesne sú jedovaté a existuje na ne alergia. No a domáce roztoče sú zdrojom silne alergizujúcich výkalov.


Všetci traja neželaní návštevníci sa najviac množia v teple a vlhku. Vo vašej posteli sú presne takéto podmienky. Vytvárate ich sami počas pobytu v posteli – zahrievate svojím telom a vypúšťate pot, sliny a ďalšie tekutiny. Na tom ťažko niečo zmeníte.
Niektoré antibakteriálne lôžkoviny čiastočne pomôžu aj s roztočmi
Breberkám však môžete život znepríjemniť a ich počty znižovať. Prvou cestou, ktorá je výrazne pracnejšia, je časté pranie perín a obliečok. Aspoň raz mesačne a aspoň pri 60 stupňoch Celzia.
Udržiavanie hygieny v posteli vám môžu uľahčiť antibakteriálne lôžkoviny. Medzi najrozšírenejšie antibakteriálne úpravy patrí Actigard, ktorá potláča rast baktérií a plesní v posteli. Vďaka tejto úprave ich nemusíte tak často prať.

Dostupné sú aj antibakteriálne obliečky s úpravou na báze iónov striebra, ktoré pôsobia na podobnom princípe ako Actigard.
Lôžkoviny, ktoré potláčajú rast plesní, pôsobia zároveň aj proti roztočom. Títo paraziti totiž na trávenie svojej potravy potrebujú určitý druh plesní.
Matrace sa zle udržujú
Pozornejší čitateľ si teraz iste kladie otázku: „A čo robiť s matracmi? Tie predsa nemožno prať.“ To, bohužiaľ, nie je možné, aj keď niektoré majú z výroby aspoň prateľný vonkajší poťah. Mikroorganizmy však môžu rásť pod ním, takže jeho pranie je účinné len čiastočne. Napríklad roztočov býva v matracoch najvyššia hustota z celej postele a vlastne aj z celého bytu.
Ani kvalitný vysávač nedosiahne príliš hlboko do matraca, aby nečistoty spoľahlivo odstránil. O niečo lepšie výsledky môžete dosiahnuť pomocou ručných antibakteriálnych vysávačov vybavených UV lampou alebo použitím spreja na odstraňovanie alergénov. Stále je to však veľmi pracné.
Proti roztočom sú najúčinnejšie poťahy
Pri alergii na roztoče je najlepšie všetky roztočové alergény zo všetkých strán uzavrieť, aby z matraca nemohli k alergikovi prenikať. Na to slúžia protiroztočové poťahy. Navlečiete ich na matrac, vankúše aj prikrývky a cez ne nasadíte bežné obliečky. Účinkujú veľmi rýchlo.

Veľkou výhodou je, že sa s nimi odpadne časté pranie a upratovanie. Pravidelne periete iba štandardné obliečky. Vankúš a prikrývku až vtedy, keď sú prepotené alebo inak znečistené.
Náš tip: V inom článku radíme, ako vyberať protiroztočové poťahy.
Najpohodlnejšia je potom kombinácia protiroztočových poťahov a lôžkovín s antibakteriálnou úpravou Actigard. Takto s minimálnou námahou bojujete proti roztočom, plesniam a baktériám v posteli.