Do malého odparovača, ktorý si už naše babičky vešali na kúrenie, sa vojdú s biedou dva decilitre vody. Keď je radiátor rozpálený, toto množstvo vody sa môže do dvoch až troch dní odpariť. Lenže to je bohužiaľ veľká slabina tohto spôsobu zvlhčovania vzduchu.
Na dobré zvlhčenie vzduchu nestačí
Aby vám vlhkosť vzduchu v miestnosti stúpla napríklad z nepríjemných 30 percent na odporúčaných 50 percent, musíte do vzduchu odpariť niekoľko litrov vody, niekedy aj viac dní po sebe. Prečo toľko? Novovytvorená vlhkosť sa totiž najprv vstrebáva do vysušeného nábytku, podlahových krytín aj samotných stien a až potom zostane na zvlhčenie samotného vzduchu. Vlhkosť tiež ľahko uniká do chladnejších priestorov domu a v mrazivom počasí aj von.
Malá keramická nádobka s vodou tak má na vlhkosť vzduchu veľmi malý vplyv. Aj miniatúrne zvlhčovače vzduchu pracujúce s PET fľašou uvoľnia do vzduchu za jednu hodinu viac vlhkosti než odparovače na kúrení.
Odparovač však nemusíte hneď vyhadzovať. Často ide o krásne kúsky keramiky. Skvelo vám poslúži na vonné oleje namiesto arómolampy. Stačí trochu vody a pár kvapiek obľúbeného oleja.
Pozor na baktérie a ďalšie mikroorganizmy
Problém číslo dva je čistota. Závesný zvlhčovač je neustále odkrytý, v teplej vode sa počas odparovania môžu množiť baktérie a ďalšie mikroorganizmy a unikať do vzduchu. Nádobku je teda vhodné viackrát týždenne dôkladne vymývať.
Ak chcete, aby zvlhčovanie vzduchu vo vašej domácnosti prebiehalo rýchlo a účinne, dajte prednosť moderným elektrickým zvlhčovačom vzduchu.
Ako účinne zvlhčovať vzduch
Zvlhčovačov vzduchu je na trhu celý rad. Od jednoduchých prístrojov za pár desiatok eur, až po kvalitné zvlhčovače s automatickou reguláciou, ktoré pracujú celkom samostatne. Stačí nastaviť požadovanú vlhkosť a prístroj sám zapína a vypína podľa potreby a udržiava tak optimálnu vlhkosť.
Investícia do kvalitného zvlhčovača vzduchu sa vyplatí. Vaše dýchacie cesty aj pokožka vám budú vďačné.
Zvlhčovač vzduchu Stylies Titan
Za príliš suchý vzduch v miestnosti často môže aj vykurovanie na zbytočne vysokú teplotu. Príjemnejšiu vlhkosť tak môžete dosiahnuť aj súčasným stlmením radiátorov na odporúčanú teplotu. Tá pre obývaciu a detskú izbu predstavuje okolo 21 °C a pre spálňu okolo 19 °C.