Väčšinu svojho času trávime v budovách. Vlhkosť vzduchu je jednou z okolností, ktoré majú vplyv na naše zdravie a pohodu, zvlášť pokiaľ patríme medzi alergikov či atopikov.
Vhodná vlhkosť sa odvíja od teploty
Odporúčaná hodnota 50 % platí pre teplotu vzduchu 21 °C, teda bežnú izbovú. Keď teplota klesá, je potreba vlhkosti viac, a keď stúpa, zase menej.
Teplota vzduchu v miestnosti | Ideálna vlhkosť |
22 °C | 40–60 % |
20 °C | 45–70 % |
18 °C | 60–70 % |
Uvedené rozmedzia vlhkosti platia za „normálnych“ okolností. V závislosti od vašich individuálnych potrieb sa ešte dajú upresniť:
- alergia na roztoče – vlhkosť udržujte skôr v dolnej polovici uvedeného rozmedzia, pretože vyššia vlhkosť prospieva množeniu roztočov
- choroby dýchacích ciest – vlhkosť udržujte skôr v hornej polovici uvedeného rozmedzia, pretože dýchacím cestám počas choroby prospieva zvlhčovanie
- astma – vlhkosť udržujte čo najviac uprostred uvedeného rozmedzia a vyhýbajte sa jej prudkým zmenám
50 % ako podmienka na uchovanie zdravia
Vlhkosť vzduchu, o ktorej je reč v tomto článku, je takzvaná vlhkosť relatívna (RV). Udáva sa v percentách, pretože značí podiel vody rozptýlenej vo vzduchu. A čím je relatívna? Číslo totiž hovorí, o aký veľký podiel z maximálneho (absolútneho) množstva vody vo vzduchu ide.
Odporúčaná vlhkosť v miestnostiach vychádza z normálnej vlhkosti vo vonkajšom prostredí, na ktorú je zvyknutý nielen človek, ale aj ostatné suchozemské tvory.
Aké problémy môžu spôsobovať odchýlky od ideálneho rozmedzia?
- Príliš vlhký vzduch podporuje rast plesní a roztočov a tiež zvyšuje riziko korózie.
- Príliš suchý, ale aj príliš vlhký vzduch zvyšuje riziko infekcie vírusmi alebo baktériami z ovzdušia.
Nadmerná vlhkosť je zvyčajne spôsobená prílišným utesnením
Každá budova je iná. To, aká v nej bude vlhkosť, závisí od druhu a utesnenia okien, konštrukcie vonkajších stien, vlastností podložia, riešenia ventilácie, počtu osôb v nej a ďalších vecí.
Vysokou vlhkosťou a plesňou na stenách najčastejšie trpia ľudia v starých domoch, kde dochádza k vzlínaniu vlhkosti zo zeme. Veľmi často sa nám tiež ozývajú obyvatelia panelových domov, nových alebo novo zrekonštruovaných, pri ktorých sú okná natoľko utesnené, že nadbytočná vlhkosť nemá kadiaľ odchádzať. Zvlášť pokiaľ nie sú nainštalované odťahy pár z kúpeľne a kuchyne.
Hlavným a pritom lacným opatrením je správne vetranie. Keď nepomáha, je potrebné siahnuť po odvlhčovači vzduchu.
Za suchý vzduch môžu hlavne úniky vlhkosti
Na príliš nízku vlhkosť sa sťažujú najmä ľudia žijúci alebo pracujúci v starších nezateplených budovách s pôvodnými oknami. Vzduch najviac vysychá, keď je vonku mráz a keď je v miestnosti prekúrené. Presušovaním vzduchu trpia aj domy vetrané vzduchotechnikou.
Aj v tomto prípade je ako prvé dobré zmeniť spôsob vetrania – namiesto celodenne pootvorenej „ventilačky“ vyvetrať krátko a poriadne. A keď táto zmena nestačí, nasadí sa silnejší kaliber v podobe zvlhčovača vzduchu.
Najskôr mier
„Nejako sa nám doma horšie dýcha, asi si zaobstaráme zvlhčovač vzduchu,” počúvame občas od našich čitateľov alebo zákazníkov.
Čo radíme: Pred nákupom akéhokoľvek prístroja na úpravu vlhkosti vzduchu je dobré si zistiť, či nejaký problém s vlhkosťou naozaj máte, a nie je dobré spoliehať sa na vlastné dojmy, ktoré môžu byť klamlivé.
Na to slúžia rôzne vlhkomery a meteostanice, ktoré sú schopné pomerne presne vlhkosť merať a dostať ich v mnohých rôznych prevedeniach.