Vyhýbajte sa situáciám, ktoré u vás provokujú záchvaty kašľa a dýchavičnosti. Naučte sa rozpoznať príznaky zhoršujúcej sa astmy a správne na ne zareagovať.
Choďte dvakrát až trikrát za rok k lekárovi na kontrolu, a to aj v prípade, že sa cítite dobre a nemáte žiadne dýchacie ťažkosti. Užívajte lieky proti astme, ako vám to odporučil lekár, naučte sa správnu techniku inhalácie liekov.
Nebáť sa zdravej fyzickej záťaže
Športovanie, telesné cvičenie je všetkým astmatikom prospešné a veľmi sa odporúča. Šport nielen pomáha chorému astmu zvládať a kontrolovať, ale učí aj správnemu dýchaniu. Vhodné športy sú turistika, plávanie alebo jazda na bicykli. O podrobnostiach sa poraďte so svojím lekárom.
Plávanie v bazéne je ideálne, pretože je tu teplý a vlhký vzduch, plávanie posilňuje celé telo a podporuje dýchanie. Pozor, niektoré bazény majú silne chlórovanú vodu. Koncentrácia chlóru tesne nad hladinou je vysoká a to môže dráždiť sliznicu dýchacích ciest.
Starať sa o svoje dýchacie cesty
Snažte sa aspoň doma udržiavať čistý vzduch. Kvalitu ovzdušia výrazne ovplyvnia čističky vzduchu. Odstraňujú nielen alergény, ale aj ďalšie poletujúce čiastočky, ktoré môžu dráždiť dýchacie cesty.
S čističkou vzduchu zaistíte v domácnosti čistý vzduch
Zaobstarajte si inhalátor a naučte sa ho používať. Môže slúžiť tak na inhalačné dávkovanie predpísaného protiastmatického liečiva, ako aj účinné čistenie a posilňovanie dýchacích ciest pomocou minerálnej vody.
Aj pár minút inhalácie denne má veľký preventívny účinok
Chráňte svoje pľúca. Nefajčite! Nepoužívajte prenikavo voňajúce výrobky – vyhnite sa osviežovačom vzduchu, parfumom, silne parfumovaným mydlám, šampónom a kozmetickým prípravkom.
Domáce práce – upratovanie, opravy, práca s farbami – plánujte na obdobie, keď astmatik nebude prítomný, prípadne používajte ochranné filtračné masky. Na upratovanie používajte kvalitné vysávače s vysokou filtráciou, ktorá zaistí, aby sa prach a alergény nedostávali späť do ovzdušia.
Množstvo prachu a alergénov sa snažte znižovať aj vo svojom lôžku. Oblečte matrace a vankúš do špeciálnych protiroztočových poťahov.
V miestnostiach udržujte teplotu 20 °C a relatívnu vlhkosť 40 – 50 %. To dosiahnete za pomoci zvlhčovačov vzduchu či, naopak, odvlhčovačov vzduchu.