Prevažujúce alergény
- jelša, lieska, breza, cyprusovité-tisovité, brest, jaseň, javor, topoľ, vŕba, dub, buk, hrab
- spóry húb – Cladospórium, Alternária, Epicoccum, Stemphylium
Aktuálny stav
Zdá sa, že tohoročné počasie celkovo praje alergikom. Aj v aktuálnom trinástom kalendárnom týždni vplyvom intenzívnejšej zrážkovej činnosti boli na väčšine územia nižšie denné koncentrácie peľu v ovzduší. V ovzduší sa len ojedinele lokálne vyskytovali vysoké denné koncentrácie peľu, ale na východe i strednom Slovensku sa celý týždeň niesol v znamení nízkych koncentrácií peľu v ovzduší. Čo sa druhového spektra týka, tak na väčšine územia dominoval peľ drevín z čeľadí cyprusovité- tisovité, peľ topoľa a jaseňa. V teplejších oblastiach dosiahol vyššie hladiny peľ duba a peľ brezy dosiahol miestami alergiologicky významné koncentrácie.
Peľ liesky a jelše sme zachytili už len ojedinele vo veľmi nízkych denných koncentráciách. Peľ topoľa dosiahol najvyššiu hladinu 374 peľových zŕn v m³ vzduchu v Bratislave a v Žiline to bolo 214 peľových zŕn v m³ vzduchu. Peľ jaseňa dosiahol najvyššie denné hladiny v Žiline 696 a v Bratislave 330 peľových zŕn v m³ vzduchu. Monitorovacia stanica v Žiline zachytila maximálnu dennú koncentráciu peľu duba 361 a v Nitre 207 peľových zŕn v m³ vzduchu. Najvyšší záchyt peľu brezy 50 peľových zŕn v m³ vzduchu zaznamenala monitorovacia stanica v Bratislave. Okrem uvedených druhov sa v ovzduší vyskytoval peľ hrabu, brestu, javora, buka, vŕby a drevín z čeľade cyprusovité-tisovité. Spóry húb (plesní) boli zastúpené najmä rodom Cladospórium a vplyvom zvýšenej vlhkosti ich denné koncentrácie majú stúpajúcu tendenciu.
Predpoveď na 14. týždeň
Vzhľadom na prognózy vývoja počasia, možno naďalej očakávať kolísavé hodnoty denných koncentrácií peľu v ovzduší, ktoré budú ovplyvňované chladom a zrážkovou činnosťou. Peľová sezóna liesky a jelše skončila. Peľová sezóna drevín z čeľadí cyprusovité a tisovité a topoľa prešla svojim vrcholom na väčšine územia a výskyt ich peľu v ovzduší má klesajúcu tendenciu. Stúpnu denné koncentrácie peľu hrabu, duba, jaseňa, javora, vŕby. Peľová sezóna brezy sa rozbehne aj v chladnejších oblastiach a peľ tohto silného alegénu dosiahne alergiologicky významné koncentrácie na väčšine územia. Zvýšená vlhkosť je predpokladom pre nárast denných hladín spór húb (plesní).
Zdroj: RNDr. Janka Lafférsová, Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici
Správa je spracovaná na základe výsledkov monitorovacej stanice peľovej informačnej služby RÚVZ BB, RÚVZ NR, RÚVZ KE, RÚVZ TT, RÚVZ ZA a ÚVZ SR BA.
Naše tipy
-
Praktické informácie pre boj s peľom nájdete v článku Ako sa vyhnúť peľom doma aj vonku.
-
Filtračné masky (respirátory) FFP2 znižujú tiež expozíciu peľovým alergénom v ovzduší, a môžu tak zmierňovať problémy peľových alergikov.
-
Peľové spravodajstvo pre jednotlivé krajiny Európy nájdete na Polleninfo.org.