Ložiská môžu mať rôznu podobu:
- silno svrbiace začervenané a ľahko sa šúpajúce plochy,
- splývajúce drobné pupienky (papuly) až pľuzgieriky,
- mokvajúce začervenané ložiská postihujúce kožný povrch v rôzne veľkom rozsahu,
- chronické suché zhrubnuté plochy sivoružovej farby so zvýrazneným kožným reliéfom (zhrubnutými drážkami v pokožke) a trvalým odlupovaním povrchu.
Spôsoby prejavu sú závislé aj od miesta výsevu ekzému (tvár × končatiny), druhotnej infekcie, intenzity škriabania alebo spôsobu vonkajšieho ošetrovania.
Niektorí pacienti s atopickým ekzémom majú iba veľmi malé prejavy – celkovo suchú pokožku, drobné belavé olupujúce sa ložiská na tvári či na rukách (pityriasis alba), drobné praskliny pod ušnými lalôčikmi či v strede dolnej pery, jemné olupovanie kože okolo pier, ekzémy prsných dvorcov, oblasti okolo konečníka, zimné olupovanie špičiek prstov a chodidiel, svrbenie pokožky po spotení či požití niektorých potravín a nápojov.
Forma dojčenská
Batoľatá mávajú ekzém na tvári (zdroj: Medicalpicturesinfo.com)
Začína sa typicky v 3. mesiaci života červenými pupienkami až pľuzgierikmi so šupinami alebo mokvaním na lícach, brade, no môže sa šíriť na trup, končatiny, celú hlavu. Pokožka okolo úst, po bokoch nosa a na miestach, kde priliehajú plienky, býva nezmenená. Ekzém výrazne svrbí, deti sú nepokojné a nemôžu spať. Najkritickejšie obdobie obvykle nastáva 1 až 3 mesiace pred prvými narodeninami. Táto forma obvykle trvá zhruba do 2. roku života.
Forma detská
Ekzém sa postupne sťahuje z tváre na miesta typické pre túto fázu, t. j. do lakťových a podkolenných jamôk. Na zápästí začínajú byť viditeľné známky zhrubnutia a popraskania kože. Svrbením a následným škriabaním dochádza k vzniku nových kožných prejavov. Pokožka na tvári býva svetlejšia ako na zvyšku tela, naopak, pokožka okolo očí býva tmavšia a zhrubnutá. Týka sa detí predškolského a školského veku. Zhruba u ¾ ekzematických detí sa na prvom stupni základnej školy prejavy ekzému stratia.
Overené pyžamo pre deti s atopickým ekzémom
Ekzém u dospelých
U 10 % pacientov sa môže atopický ekzém začať až v dospelosti. Miesta postihnutej pokožky sú rovnaké ako pri detskej forme, no navyše býva postihnutá pokožka tváre a krku, výnimočne dochádza k rozsevu ekzémových zmien na celý kožný povrch (tzv. erytrodermia). Táto forma väčšinou vymizne najneskôr okolo 40. až 50. roku života.
Napnutej, vysušenej a svrbiacej pokožke po kúpeli či sprche predchádzajte sprchovými filtrami, ktoré dokážu z vody odstrániť chlór a ďalšie škodlivé látky.
Choroba na celý život?
Aj pri vymiznutí zjavných prejavov atopického ekzému v puberte pretrváva vyššia suchosť a dráždivosť pokožky v dospelosti. Aj preto sa hovorí, že ekzém sa nedá celkom vyliečiť.
V ktoromkoľvek veku sa však ekzém môže prejavovať aj rozšírením príznakov, keď je zasiahnutá pokožka na veľkých plochách, alebo na celom tele, a to je stav vyžadujúci si mimoriadnu starostlivosť a intenzívnu liečbu vedenú odborníkom. Taký stav podstatne zhoršuje kvalitu pacientovho života a s ním trpí aj okolie.
Ekzém je alarmujúcim signálom sklonu k alergii, často sa začína „alergický pochod“, v ktorom sa po ekzéme vyvíja astma a alergická nádcha a vzniká mnohopočetná alergia.
Čo sa stalo, kým sa ekzém zhoršil
K provokácii výsevu atopického ekzému dochádza pôsobením súhry vonkajších i vnútorných činiteľov:
- potravy (platí najmä u dojčiat a malých detí),
- kozmetických a umývacích prostriedkov,
- pôsobenia vzdušných alergénov (prach, pele, roztoče v domácom prachu, srsť a odlúčené kožné bunky zvierat, perie, spóry plesní, dym z cigariet, výfukové splodiny a. i.),
- ročného obdobia,
- nevhodného odevu,
- spotenia,
- stresu,
- slnenia,
- hormonálnych výkyvov (menštruácia, tehotenstvo, puberta).
Ak pacient (rodič) zistí zhoršenie napr. po určitej potravine, je nutné ju vypustiť z jedálneho lístka, aj keď je laboratórne alergiologické vyšetrenie negatívne – niektoré potraviny dráždia bez toho, aby spôsobovali pravú alergiu.
Najčastejšími alergizujúcimi alebo dráždivými potravinami sú:
- kravské mlieko,
- vajcia,
- sója,
- arašidy,
- ryby,
- orechy,
- citrusy,
- kivi,
- paradajky.
Atopia nie je iba ekzém
Atopický ekzém je najčastejším prejavom atopie – dedičných sklonov k alergii. Atopia sa môže prejavovať tiež:
- inými kožnými problémami (popri ekzéme ešte akútna žihľavka alebo opuchy),
- tráviacimi problémami (vracanie, hnačky, bolesti až koliky brucha, nechutenstvo, neprospievanie, krv v stolici),
- dýchacími problémami (kašeľ, „pískanie“ priedušiek, dýchavičnosť, opakované zahlienenie, nádcha),
- celkovými problémami (anafylaktický šok, málokrvnosť).